Bilmek istediğin her şeye ulaş

Madem mantıklı düşünebilen bir beynimiz var o zaman evreni ve hayatı yaratıcı kavramı dışında mantıklı bir şekilde neden açıklayamıyoruz?

Üniversitede matematik ve felsefe bölümünün ortak aldığı derslerden biri de logic yani mantıktır. Yüzeysel bir bakış açısıyla bu dersin matematikle ilgisini bulmak zordur zira içinde sayı bile yoktur. Öte yandan, felsefe ile de pek ilgili görünmeyebilir p ise q, q ancak ve ancak r, p nin değili veya q bu gibi cümleciklerin felsefeyle ve daha önemlisi bu soruyla ilgisi ne? Şimdi bağlıyorum.

Mantıklı düşünmek demek, benim anladığım kadarıyla, olaylardan ya da durumlardan doğru çıkarımlar yapabilmek demektir. Eğer beynimizi geliştirebilir, eğitebilir, olayları doğru şekilde değerlendirebilmeyi, neden sonuç ilişkileri kurmayı öğrenebilirsek "mantıklı" düşünebiliriz. Peki bu mantıklı düşünmek "her şeyi bilebiliriz, her sorunun cevabına sahibiz" mi demek? Elbette hayır. Daha ziyade, duyduklarımızla, öğrendiklerimizi karşılaştırabilmek, bize söylenenle, olması mümkün olanları mukayese edebilmek, yeri geldiğinde yanlış düşünmüşüm, yeri geldiğinde bunu hesaba katmamışım, yeri geldiğinde bu daha makul bir açıklama olabilir diyebilmektir. Yani diyeceğim o ki, mantıklı düşünebilmek ile evreni açıklamaya çalışırken tanrı kavramını kullanıp kullanmamak birbiriyle doğrudan ilgili değildir. Mantıklı olmak tanrıyı reddetmeyi gerektirmemekle beraber, her sorunun cevabına ulaşamamış olmak da mantığın gereksiz ya da yetersiz olduğu anlamına gelmez.
  • Paylaş
Sorunun şeklinden dolayı, öncelikle sizin için mantık kavramını öğrenmek isterim veya hayatı yaratıcı kavramı ile nasıl mantıklı şekilde açıklandığına dair bana bir örnek verebilir misin? "Ol dedi, oldu. " sizce mantıklı mı?(Sadece daha iyi anlamak için soruyorum. Umarım yanlış anlaşılmam.)

Gördüğünüz gibi doğru nasıl kişiden, kişiye değişebiliyorsa, mantıkta aynı şekilde değişmektedir. Mantık bence; elimizdeki bilgiler* ile olayların, doğruya ve yanlışa olan ihtimallerini hesaplayarak arasından herkes için uygun (ortak akıl) olanı seçmemizdir. Elimizdeki bilgiler geliştikçe, doğrularımız da değişmektedir. Her zaman tek bir doğru olmak zorunda değil ama bahsettiğiniz konuda (yaratıcı kavramı) bilimsel açıdan bakıldığında çok fazla doğrunun olduğu şuan için ön görülmemektedir.
*elimizdeki bilgiler:İnsan ırkının şimdiye kadar elde ettiği tüm bilimsel bilgiler.

İstediğiniz açıklamanın bilimsel olarak net şekilde yapılabilmesi için tüm parametrelerin elimizde olması ve hepsini gözlemleyerek, test ederek ve tekrar, tekrar yorumlayarak sonuçlara ulaşmamız gerek. 13.5 milyar yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bu sürec üzerinde bir çok farklı daldan araştırmalar devam etmektedir ama bilimin henüz net bir açıklama yapmaması, sunduğu teorilerin hatalı olduğu anlamına gelmemektedir. Bu süreçte, evreni ve gezenleri anlamamızda bir çok bilimsel gelişme sağlanmıştır.

Ayrıca matematik, biyoloji, bilgisayar bilimleri vb. gibi bir çok alanı insan ırkı olarak biz yarattık. Yabancısı olduğumuz tek bilim uzay'dır. Uzay'ı gözlemleyerek, test ederek bir takım fizik kuralları oluşturduk. 2 x 2 = 4 veya 5'in tanımını biz yapabiliriz ama yıldızımızın (güneş) neden orada durduğunu net olarak tanımlayamayız. Çünkü, bu alan bizim yabancısı olduğumuz bir ortam. Ayrıca şuan adeta kör uçuş yaptığımız uzay üzerine çalıştığımız fizik türleri (classic, quantum vs.) içerisinde verdiğimiz kanunlar kusursuz çalışmamaktadır. Deterministik sanılan bu yapıları incelediğinizde aslında hepsinin kaotik olduğunu görürsünüz.

M.I. T'deki kuantum fiziği derslerini incelerseniz(online takip edebilirsiniz) ilk öğretilen şey yaptığınız hesaplamaların, sapma payını hesaplamaktır. Çünkü, çalıştığınız alanın sınırlarını siz çizmediniz. Onlar zaten siz evrimleşmeden önce de vardı. Siz sadece yeterli zeka seviyesine ulaştığınızda ölçmeyi (matematik), sınıflandırmayı(bioloji) ve takip etmeyi(zamanı) keşfettiniz.

Mikroskopu kullanmayı öğrendiğimizde ne kadar değerli varlıklar olduğumuzu, teleskopu kullanmayı öğrendiğimizde ise evren için ne kadar değersiz olduğumuzu öğrendik.

Özetle: Sorulara aradığımız cevaplar bizi, yıllar yılı sabit kalıplar içine sokan eğitim sistemi sonucu sınırlı cevaplar ile tatmin olur hale getirdi. Belki de henüz yeterli düşünebilen canlılar bile olmayabiliriz. Kendi farkındalığımızın, farkında olmamız bizleri ötekinden üstün kılanacağına inanıyoruz belki. Mantıklı düşünmeye; çemberin ortasında değilde, tesadüfi bir sırasında olduğumuzu idrak etmekle başlayabiliriz sanırım.

Son olarak; Tüm hayatını evreni ve yaşamı anlamamız için harcayan ve şuan aramızda olmayan bilim insanlarına teşekkür ediyorum. Benim için en mantıklı şekilde yaşamın değerini açıklamış oldular...

Yaşam varsa umutta vardır. . . Öğrenmeye devam. . .

Saygılarımla.
  • Paylaş
Mantıklı düşünebilen bir beynimizin olduğunu nerden çıkardınız. " madem " kelimesinden önce anladığım kadarıyla düşünmüşsünüz ve mantıklı olduğumuzu çıkarmışsınız. Merak ediyorum paylaşırsanız sevinirim. Dünyanın yuvarlak olduğunu kabul etmeyen ortacağ insan beyninden farklı olduğumuzu nerden anlıyorsunuz. Ve beyin manlıklı mı düşünüyor gerçekten . Mantık ne peki. Çikolata tatlıdır, sen de tatlısın; o halde sen çikolatasın. Diyen bir bilgi akışı bizim beyinlerimizin ne kadar cücük olduğunu ispat eden bir formül değil midir. Beyni önemsizleştirmiyorum. Fakat mantık dediğiniz kavramla evren ve hayatı açıklamaya kalkarsanız olacağı budur. Evren ve hayatı açıklamaya şimdilik bir altyapımız yok. ya da var biz henüz onu kullanamıyoruz. Evren ve hayatı , onları yaratan güçten bağımsız olarak düşünmeye kalkıştığımızda böyle komik durumlara düşebiliyoruz. Üzgünüm. :(

ek olarak evreni ve hayatı mantıklı bir şekilde açıklamak nasıl olabilir. "mantıklı " kelimesi çok fazla ayak altında bir kelime . hava soğuksa üzerime ona uygun bir mont giymişsem mantıklı davranmışımdır.. " mantıklı" kelimesi benim için fazla uluorta fazla önemsiz bir kelime . o yüzden sorudan çok sorunun mantıksızlığı üzerine gittim. bu soruya o yüzden hoşgörülü ve anlayışlı bir cevap veremiyorum.
mesela soru şu olsydı. evreni ve hayatı biyoloji kavramıyla açıklayabilir miyiz.
insan mantığı bunlardan ibarettir. üşürsün montunu giyersin mantıklı davranmış olursun. o yüzden şu an komik durumdayım farkındayım.
  • Paylaş
2

Adem Şahin, tmm mantıklı düşünüyoruz yada düşünmüyoruz bi laf var aklın yolu birdir ama herkezin kafasına şu soru takılır evren neden var hayat yaşam neden var bilim fiziksel olarak evrenin nasıl oluştuğunu belki ilerde anlar ama neden var sorusuna yada neden yaşıyoruz sorusuna cv veremez bu soruya insanlar yaratıcı kavramı dışında cv veremiyor beynimiz mantıklı yada mantıksız ne şekilde düşürse düşünsün başka şekilde açıklayamıyor bizim elimizde olan sadece bi beynimiz var ve o bizden bu soruların cevabını istiyo neden başka bir yol yok

Adem Şahin, Tmm mantıklı yada değil bizim elimizde olan sadece bi beynimiz var ve bu beyin bize neden şu soruyo ben neden varım hayat everen neden var bilim belki fiziksel olarak everenin nasıl sorusunu çòzebilr ama neden sorusana bilim cv veremez neden hayat var buna bilim cv veremez
ve aynı beynimiz bu sorulara yıllardan beri aynı cv veriyo yaratıcı kavramı evrenin var oluşunu başka hiç bitürlü açıklayamıyoruz başka izliyceğimiz bi yol bile yok neden başka yol yok beynimiz neden başka bişeyi değilde yaratıcı kavramını buluyo?

Bilim nedenin değil nasılın peşindedir. Tabii ki bu süreçte nedenleri de çözdüğü olur ama adım adım ilerler. 100 yıl önce bilinmeyen bir çok şey bugün bilinmektedir, buna evrenin araştırılması da dahildir. Bir 500 yıl kadar beklerseniz belki de kafanızı kurcalayan bu sorular da cevaplanır. Yalnız bilim sonsuz bir süreçtir, günün birinde büyük patlama kanıtlansa bile büyük patlamadan öncesi de araştırılacak ve yeni ufuklar açılacaktır. Evrende olan kaotik düzeni bir yaratıcıyla nasıl açıkladığınızı merak ettim doğrusu. Hangi yaratıcı patlamadan önceki entropisi düşük düzene sonraki yüksek entropili düzensizliği tercih eder merak ediyorum. . .
  • Paylaş
Belki birileri sürekli, "diğer bütün cevaplar mantıksızdır" temalı cevaplar bütününü duymaktan bıkmadığı içindir.
  • Paylaş
Hayatımıza anne karnında başladığımızdan bebek olduğumuz çocukluk dönemi yaşadığımız süreçte hayat bizi sürekli bir yerlere götürür bizler bu süreçte bir takım cevaplar buluruz ama hayat devam ettikçe bu düşüncelerimiz değişir durur ama bu biraz da değil baya bir biraz senin bakış açına bağlıdır.. .
  • Paylaş
7

Adem Şahin, Peki sizin bakış açınıza göre evreni ve insan yaşamını mantıklı bi şekilde açıklarmısınız uaratıcı kavramı dışında

Abdullah Gürel, kesinlikle ilk başta söylüyorum söyleyeceklerim sadece teorik bilgidir doğru veya yanlışlığını bilemiyorum... Evren bir takım moleküllerin biyolojik bir takım oluşumlarla evren oluştu yaratıcı kavramına girmiyorum hayat ise insanların neslinin devam sürecini 2 kişinin birleşmesi sonucu devam ettirip nesilden nesille devam etti bu süreçte ilk seferlerde insanlar yaşamlarını devam ettirmek için icatlar yaptılar buluşlar buldular savaşlar yaptılar bir şekilde şimdiki tarihe geldik ve tarih bu şekilde insan hayatı ve doğa hayatı yazıldı çizildi evrende oluşan düzeni bir şekilde insan eliyle bozulmasıyla son haline bu şekilde geldi diyeceklerim bu kadar inş faydalı olurum ama benim aklım düşüncelerim bu açıklamanın yaratıcı kavramını içine katmadan açıklamanın zor olacağını söylüyor teşekkürler kolay gelsin...

Adem Şahin, ben size evrenin nasıl oluştuğunu sormadım neden oluştuğunu sordum haytın nasıl oluştuğunu sormadım neden var olduğunu sordum bu yazdıkların sorumun cevabı değil tşkrler

Abdullah Gürel, evren neden oluşmuştur bizim yaşayıp bu düzenin sürmesi için neden var olmuş bizler bir şekilde eğlenip üzelelim diye benim cevabım mantıken bu hadi eyvallah söylemek istediğinizi anlamamış olabilirim ee herkes anlamak istediğini alır belki sizde burdan kendinize bir bakmanız lazım...

Adem Şahin, Soruya verecek bi cevabının olmadığını anladımda neden böle komik duruma düştün onu anlamadım

Adem Şahin, Neden var olmuş bizler bi şekilde eğlenip üzülelimdiye demişsin :-D komik peki biz üzülüp eğlenelim diye evreni kim yada ne var etmiş?

Adem Şahin, evren neden oluşmuştur bizim yaşayıp buďüzenin sürmesi için demişsin buda komik:-D peki evren bizim yaşamamızı ve düzenin sürmesini neden istemiş?

1. önerme: mantıklı düşünebilen bir beynimiz var.
2. önerme: evren ve hayat yaratıcı kavramı dışında mantıklı bir şekilde açıklanamaz.
sonuç: yaratıcı mantıklıdır. evrenin bir yaratıcısı vardır.

1. ve 2. önermenizin ispatları yapılabilirse cevap verilecek bir soru.
  • Paylaş
Bir de karanlık yanımız var. sapıklıklarımızı -gerekirse hayaletler/hayali dünyalar, sübyanlar, pavyonvari mekanlar vs vs vs uydurarak- maskeleyip, ilk bakışta çirkinliği fışkırmayacak hale getirmek gerek. İlk bakışta.
  • Paylaş