Bilmek istediğin her şeye ulaş

Madem ne yapacağımız biliniyor peki neden deneniyoruz bu hayatta?

Ben inançlı biriyim ama ne düşünülüyor merak ediyorum.Düzenle
İslamın temel çelişkisini sorgulamışsınız. Devamı da var. Tanrı neden kusurlu ürünler yaratıyor? Tanrı neden kendisine tapacak insanlara ihtiyaç duyuyor? Neden bütün cennet, cehennem sadece insanlar için? Gibi yığınla soru sorabilirsiniz. Yanlış anlamayın ben ateistim ve bu soruları zaten sormuyorum. Tanrının yaptıklarında neden sorgulanmaz, tanrı kendi biliyordur bunların hepsinin nedenini ve bu nedenler inanan aklını aşarlar.

Şimdi Müslümanlar nasıl bizi Müslüman yapmaya çalışıyorsa ben de aynısını size yapayım. Din ve tanrı hakkında sorgulayabileceğiniz binlerce mantık hatası bulabilirsiniz ki bu da bizler için dinlerin insan elinden hem de cahil orta çağ insanının elinden çıktığının kanıtıdır. Mesela Muhammet okuma yazmayı öğrenecek kadar bir zihinsel kapasiteye sahip değilken nasıl olup da gökten indiği iddia edilen kitabı sayfa sayfa aklında tutup başkalarına yazdırtabilmiştir? Kitabı peygamber kafasından yazdırdığına göre ayet ve hadis arasındaki tek fark tarının sözde hitap şekli mi olmaktadır? Peygamber mağaradan dönerken indiği iddia edilen ayetin bir kısmını unutmuş ya da değiştirmiş olamaz mı? Sonuçta İslam peygamberi de nefis sahibi bir insandır indiği iddia edilen ayetleri nefsine göre değiştirmiş olamaz mı?

Zaten sorduğunuz soru da tam bir cadı yakan orta çağ mantıksızlığını gözler önüne seriyor. Madem evrensel bir din neden sadece çok iyi Arapça bilenlerin anlayabileceği bir dille yazılmış. Eğer tanrı İslamiyeti tüm dünyanın anlamasını isteseydi kitabını basit, tercüme edilebilir, tefsire ihtiyaç duymayan bir dille yazdırtmaz mıydı? Belli ki İslam tanrısı dininin Araplar hariç kimse tarafından anlaşılabilir olmasını istememiş. Neden Kur'an'da o yörenin meyvelerinden bahsediliyor ama avokado ya da mangodan bahsedilmiyor, onlar da İslam tanrısının meyveleri değil mi, yoksa onları başka tanrılar mı yaratmış da Allah onları unutmuş? Hem olmadığı iddia edilen ruhban sınıfı (peygamber, kitabı yazanlar, imamlar, mollalar, kadılar...) hem de dinde kayrılan cinsiyetin erkek olmasının nedeni nedir? Adil bir tanrı neden sadece erkeklere hitaben bir din oluştursun, neden kadınlarla kendisi direkt konuşmasın. Kuluna hırsızlık yaptırıp elinin kesilmesini buyuran tanrı hem hırsız hem de el kesen cani sayılmaz mı? Tanrı varsa tayyip, Hitler gibi yaratıklar nasıl dünyaya geliyor? Tanrı varsa neden ölümcül hastalıklar var? Nasıl oluyor da koskoca tanrı yarattığı insanları savaştırıyor? Musevilik ve Hristiyanlık da aynı tanrının ürettiği dinler değil mi? Tanrı neden yarattığı dinleri hatalı üreterek güncelleme ihtiyacı duymuş?
  • Paylaş
2

Ayşen Ak, Evet sorgulanacak cok sey çıkabiliyor ben arkadaşlarıma neden Arapça bir dini kitap diye sorduğumda her millete bir peygamber gönderildiğini ve temel bilgilerin iletildigini söyledi. Sürekli aynı coğrafyaya iletilmesinin sebebi ise oradaki milletin çok çabuk yanlış yola sapması olarak açıklanıyor. Şu bir gerçek ki insanoğlu bir seye inanmak istiyor çünkü hiçbirimiz hiçliğe gidebilecegimiz düşüncesine katlanamıyor. Öbür dünya inancı tüm milletlerde varolmuş. Gerçekten korkutucu bir his eğer rahatlatıcı bir inanç olmasa.

House Md, Temel prensip zaten tüm insanlığın ölüm sonrası sonsuz bir yaşama inandırılması... Aksi takdirde, yani ölümün bir nevi son durak olması durumunda hiçbir insan hayatın anlam ifade etmemesi düşüncesine mantıklı bir argüman geliştiremeyeceği için intihar vakaları katlanarak artacaktır... Bertrand Russell, "Toplumları dizgin altında tutabilmeniz için dinin varolduğunu varsaymanız gerekir." demiştir... Hayatınızı anlamlandırmak için soyut inançlar yerine somut gerçeklikler gerekir... Ufuk açıcı diyaloglar için : imdb.com/title/tt1510938

Denenmek ki. doğada fikri olan tek türüz ve yakın gelecekte başka bir gezene taşıycaz fikirlerimizi. Bizi deneyen bir güç bizimle alay ediyordur ancak. başka hiçbir zeka kendi doğasıyla savaşacak kadar aptal ve cesur olan doğaçlama bir canlıyı mantıken sınamaz sadece alay edebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

80 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları