Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maden suyu ile mineralli su aynı mıdır?

Soda ile maden suyu aynı şey değildir. Soda, içme suyuna, 1 litreye en az 570 mg bikarbonat ve 1000 mg karbondioksit katılarak elde edilen yapay bir içecektir. Maden suyu ise doğal bir içecektir. Mineral açısından çok zengindir. İçeriğinde bikarbonat ve karbondioksitin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, sülfat gibi ana elementler de vardır. Maden suyu alırken içerdiği minerallere ve bu minerallerin düzeylerine dikkat etmek gerekir. Örneğin magnezyum içeriği yüksek mineralli su tüketenlerde kalp sorunlarına bağlı ani ölüm görülme azalır. Prostat ve meme kanseri daha seyrek görülür.Yüksek kalsiyum, kemikleri sağlamlaştırır. Osteoporozdan korur. Kalsiyum ve magnezyum birlikte, damar ve kasların düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Paylaş
Maden suyu ile mineralli su da aynı şey değil, soda ile maden suyu da aynı değil. Toplumda en çok karıştırılan içeceklerin başında maden suyu ile soda gelmektedir.
Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm'den daha az olmayan sulara verilen isimdir.
Soda, ya da karbonatlı su içinde çözülmüş halde karbondioksit gazı bulunan sudur. Çoğu meşrubatın ana maddesini teşkil eder. 

Yani maden suyu doğal içecek olup soda yapay asitli bir içecektir. Hazmı kolaylaştıran tüketilmesi tavsiye edilen içecek kolayca raflarda bulabileceğimiz maden sularıdır.
  • Paylaş
Bu Türkiye'de yanlış bilinen birşey. Mineralli sular katkı maddesi içermiyor. Ama maden suyu yapım aşamasında içine karbondioksitgazı ilave ediliyor. Mineralli sular bu kaplıcalarda filan olan sular genellikle. Biri asitli biri asitsizdir ayrıca.
  • Paylaş