Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mahiyeti aynı markası farklı kaşar peynirler farklı sürelerde küfleniyor, bunun nedeni kalite mi fazla katkı mı?

Farklı iki markanın taze kaşarlarını aynı buzdolabında yan yana sakladığımda birisi daha önce küflenmeye başlıyor ve temizlememe rağmen her gün yeniden küfleniyor, diğeri ise çok daha sonra küfleniyor ve temizleyince yeni küf oluşumu daha geç oluyor. Bu kullanılan katkı maddesinden mi böyle yoksa kaliteli süt kullanılan daha mı geç bozluluyor?Düzenle
Seneler önce kimyager bir çiftle tanışmıştım. Maddenin adını da şu anda unuttum ama Tarım Bakanlığının, gıdaların uzun saklanabilmesi için izin verdiği bir maddeden söz etmişlerdi. Lakin dozajlar için bir uygulama olmadığından, fazla kullanıldığını da eklemişlerdi.
Sanırım bu tarz bir madde kullanımıyla alakalı olabilir geç küflenme.
Ayrıca son derece de sağlıksız.
  • Paylaş
2

Winterwitch, acaba yoğurtla aynı mantığı yürütmek saçma mı olur. Marketlerden aldığımız yoğurtlar maşallah 1 ay bozulmuyor :D Halbuki gerçek yoğurdun kısa sürede ekşimesi ve küflenmesi gerekiyor diyor uzmanlar. Peynirde de aynı şey varmı acep?

Belgi Saygı, Aynı olduğunu söylediler. Sadece peynir de yokmuş. Ketçap, cips vs.. aklına gelebilecek her şeye konulduğunu söylemişlerdi. Tabii ki bunların en önemlileri yoğurt ve peynir.

Kullanılan katkı maddesinin dozajının yanında gelen hammaddenin her seferinde aynı olmaması ve de kullanılan starter mikroorganizmanın aynı olmaması. Şöyle bir örnek verebilirim. Mesela bira mayası için kullanılan starter mikroorganizma genel olarak saccharomyces cerevisiae iken Carlserg birasında kullanılan saccharomyces carlsbergensis tir. Bu m.o.ların ürünü kullanıp sonucunda çıkardığı maddeler farklı oldukları için de kalitesine süresine aromasına bir miktar etki etmektedirler. Bu durum yoğurt için de geçerlidir. Farkındaysanız her seferinde aldığınız peynir türü cinsi markası aynı olmasına rağmen aroması aynı değildir.
  • Paylaş
6

Ahmet Avcı, Tam adamını bulduk Allahıma:)

Hocam şunu da bi izah etseniz nedir bu yahu...
magaza.hammaddeler.com/keci-sutu-aromasi...

Emre Akyürek, Süte genel olarak bir bakarsak sütün yüzde 11 12 si kuru maddedir,geri kalanı sudur. Keçi sütü anne sütüne çok yakın olduğu için bu kadar pahalıdır. Atmış olduğunuz linkte toz halinde keçi sütünün satıldığı için yani 5 kg aldığınız tozun hepsi kuru maddeden 11 12 lik kısımdan oluşmaktadır. 1 kg keçi sütü yüzde 11 12 kuru maddeyle ortalama 2 tl iken, 500 tl civarındaki keçi sütü tozunun yüzde 100 ü kuru maddedir. Birleşik orantıyla hesaplanınca yakınlarda bir rakam çıkıyor fakat yine de mantıklı bir rakam değildir. Türkiye'de keçi sütü sektöründe pek muadili olmadığı için fiyatlar da fahiş oluyor malesef. Umarım açıklayıcı olmuştur hocam.

Ahmet Avcı, Yani birebir keçi sütünün kuru maddesi midir bu aroma. Bir de ABD menşeili eskiden yoğun sütler olurdu, hala Kıbrısta filan satılır, suyu azaltılmış hali...hatta bunların küçük poşette kahve yanında verileni var. onun gibi bir hacim azaltma mantığı mı?

Emre Akyürek, Merdiven altı işletmeler olmadığı sürece birebir saf halidir. Sütün suyu uçurulur ve geri kalan kuru kısım toz granül haline getirilir. Teknik suyu uçurup kuru maddeyi bırakmaktır.

Ahmet Avcı, teşekkürler

Emre Akyürek, rica ederim hocam.

Gıdada kaliteden ödün vermenizi tavsiye etmem pahalı oluşu ülkemiz şartları malum. Peynirde görülen bu durum çiğ sütün kalitesi, standart ürün elde edememesi, yetersiz sterilizasyon veya pastörizasyon, saklandığı şartlar vs önemli kriterler etkendir. Ama süt kısa ömürlü bir besin kaynağı ve muhafaza süresi çok düşük. Raf ömrü her daim kalite değildir. Herşeyin tazesini tüketmeniz dileğiyle :)
  • Paylaş
Soruya bir çok cevap gelmiş ve hemen hemen hepsi doğru. Ancak oluşan küfü temizleyip geri kalanını yememenizi tavsiye ederim çünkü geri kalan kısımında pek sağlıklı olması mümkün değil.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

184 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları