Bilmek istediğin her şeye ulaş

Makarna yemek neden uykumu getiriyor?

Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir ve düşürür o nedenle uykunuz gelmesi normaldir.

Makarna

Glisemik İndeksten bahsetmişken,

Glisemik indeksi yüksek olan gıda maddelerinin diğer kötü etkilerinden de bahsetmek gerekir ;

· Kısa süre sonra tekrar acıkırsınız ve daha fazla kalori alırsınız.
· Bir çoğu doğal olmayan gıdalardır (beyaz ekmek, kesmeşeker, reçeller, şekerlemeler, beyaz undan yapılan tüm ürünler...)
· Depolanan yağ miktarı artar.
. Bağırsaklara hiç bir yararı yoktur.

Ayrıca aşağıdaki cevabımda daha ayrıntılı bilgi mevcut.

inploid.com/t/glisemik-indeks-nedir-dusuk-gili-gidalarin-ne-...
  • Paylaş
Evvelden yaptığım araştırmalarda makarnanın beyine faydaları olduğunu okumuştum. Bence ihtiyaç duyduğun vitaminleri aldığın için vücudun rahatlama sağlıyor. Aşağıdaki makaleye bir göz at istersen.

Makarna Deyip Geçmeyin...

Durum buğdayından elde edilen irmiğin, su ve bazı zenginleştirici maddeler ile karıştırılması ve istenilen biçimler verilip kurutulması suretiyle elde edilen makarnanın, vücut için gerekli vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olduğu, şeker ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı bildirildi.

"Makarna A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve protein yönünden de çok zengindir. Yağ ve sodyum oranı çok düşüktür, kolesterol riski yoktur. Metabolizmada çabucak parçalanır, hemen enerjiye dönüşür. Makarna, acil enerji ihtiyacı duyan, bir karşılaşmaya ya da gösteriye hazırlanan sporcular, sanatçılar, yani fiziksel güç gerektiren işlerle uğraşan herkes için temel bir besindir. Makarna hem çok doyurucudur, hem de vücut için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir. Kesinlikle şişmanlatmaz. Şeker ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır."
  • Paylaş
4

Ozlem Yalcin, tabiki makarna bu özelliklere de sahip, ancak ihtiyaç duyduğumuz vitaminleri aldığımızda uykumuz gelmez. Bu bakış açısı çok doğru değil. Glisemik İndeks ile ilgili de hurriyet.com.tr/yazarlar/20469181.asp okumanızı tavsiye ederim

Ömer Ilik, biliyorsun Tıp çok geniş bir kavramdır bu durumu komple glisemik indexe bağlaman yanlış. Asıl yanlış bakış açısı sende olabilir. şu videoyu izle :

Ozlem Yalcin, Benim bir Gıda Mühendisi olarak yaklaşımım bu, siz o kadar eminsiniz ki profilinize bir kez daha bakmak zorunda kaldım acaba doktordunuz da ben mi gözden kaçırdım diye

Ömer Ilik, Bilgi evrenseldir gıda mühendisi olmaya gerek yok. Videoyu izleyip bana hak vermiş olmalısınız..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

982 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt