Bilmek istediğin her şeye ulaş

Makine Mühendisliği 4. sınıfa geçtim ve alan seçimi yapmam gerekiyor. Hangi alanı seçmemi önerirsiniz?

arkadaşlar 4. sınıfa geçtim makine mühendisliği okuyorum alan seçimi hakkında gerçekten çok kararsızın hangi alan daha kolay hangi alanın geleceği var yardımcı olursanız çok sevinirimDüzenle
Bizim Zaman'ımızda üçüncü sınıfta seçiyorduk şimdi dörtte mi seçtiriyorlar alanı ? Ben mekanik tesisat alanında çalışıyorum dört yıl oldu, bir yıla yakın imalat / fabrika tecrübem var, aracına binip şantiyeleri gezip mekanik projeleri uygulayan takip eden proje bazlı esnek çalışan bir mühendisim . Tabi fabrika sabit mekan uzun çalışma saatleri sürekli aynı ürün ürünler takip etmek imalatı devam ettirmek siparişleri yetiştirmek vs vs daha çok yazarım istersen ama sen Nasıl birisin ?
  • Paylaş
1

Ismail Uzun, yaz abi bi yarım lütfen

Kendim imalatı seçmiş bir kişi olarak şunu söyleyebilirim. Bence bir fabrikada en iyi çalışma ortamı kendi kanaatimce talaşlı imalat biriminde vardır. Gerek çalışma ortamı( gürültü, ofis koşulları, düzen) gerekse yapılan iş bakımından sana önerim talaşlı imalat. Tesisat sektörü bir dönemin ciddi anlamda iyi paralar kazanmasını sağladı ama bence dönemlik bir seçim olur eğer onu düşünürsen.
  • Paylaş
Isı-proses seçersen mekanik tesisat, doğalgaz tesisatı v.s gibi genelde şantiye, proje endeksli yerlerde imkan bulursun imalat kısmı daha çok fabrika v.s'ye hitap eder ama kesinlikler yok. kendini çok sıkma.
  • Paylaş
Ben de 4. Sınıfa yeni geçmiş ve de piyasada gözlem yapabilmiş biri olarak sana geleceği en çok vaat eden alanın tartışmasız enerji üzerine olduğunu söyleyebilirim. Enerji kıtlığı, Ülkemizde yoğun olarak sıkıntı yaşadığımız bir sorundur. Enerji kıtlığını yaşayan tek Ülke biz değiliz, genel anlamda bugün aklına gelen en prestijli Ülkeler bile enerji konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktalar ve bu sıkıntı teknolojinin gelişmesi ile de paralellik göstermektedir. Bu anlamda da şu an için Ülkemizde en çok gelişmişlik ve sektörel zenginliği bakımından termik santraller göstermektedir. Fakat yenilenebilir enerji olarakta Dünyada şu an inanılmaz Ar-Ge çalışmaları vardır. Ülkemizin yenilenebilir enerji üzerine biraz geri planda olduğunu itiraf etmek gerek ama bu Ülkemizin bu alanda gelişmeyeceği anlamına gelmemekle birlikte bir Dünya politikası halini aldığı için er ya da geç muazzam dönüşler sağlanacak gibi görünmektedir. Bununla birlikte Devlet teşvikli 2 birim daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki Hidroelektrik santralleri olmakla birlikte, bir diğeri ise Biyoenerjidir. Devlet bu iki sektörde üretilen elektriğin tümünü kesintisiz olarak alma garantisi verir. Son olarakta Ülkemizde henüz yapımı süren Nükleere Enerji santralleride, Doğaya saygılı olan Hidroelektrik ve Biyoenerji gibi Devlet tarafından kesintisiz alım garantilidir. Anlayacağın üzere enerji piyasasında büyük rekabetler yavaş yavaş kendini göstermekte ve şu an projesi olan yapımına başlanmış ya da başlanacak olan santrallerin de varlığından haberdar olmanda fayda vardır. Enerji sektörünün bir diğer alternatifi olarak gördüğüm sektör ise otomotiv sektörüdür. Her ne kadar Otomotiv mühendisliği alanı gibi görünse de aslında makine mühendisliği olmaksızın bir sektör neredeyse düşünülemez haldedir ki Otomotiv mühendisliği bana göre makine mühendisliğinin çocuğu gibidir :) Bu sektöre neden el atman gerektiğine gelirsek; Aslında çok açık, yukarıda da bahis ettiğim enerji alanındaki yeniliklerin otomotiv sektörüne girmesiyle bu sektörde şu an Ülkemizde de üstünde çalışılmakta ve kendine geniş bir yer bulmaktadır. Son olarak, aslında iki mühendislik var der isek bunlardan biri Makine Mühendisliği diğeride Elektrik-Elektronik Mühendisliğidir. Hiçbir sektör bunlardan bağımsız düşünülemez. Bu anlamda bu iki sektörü kapsayan ve şuan en çok revaçta olan alan Enerji Sektörüdür. Dilerim katkı sağlayan bir yazı olmuştur. Şimdiden seçtiğin alan için hayırlı, uğurlu olsun. Meslektaş ;)
(Not: Unutmadan söyleyeyim, kendini mutlu hissedeceğin bir alanda çalışman ömrünün geri kalanında sana daha keyif getirecektir. Hayatta en önemli iki tercihten biri 'iş' diğeri de 'eş' tir!)
  • Paylaş
Akıl ol yol yakınken başka bir fakülte oku..........
  • Paylaş
Makine mühendsiliğinde 3 seneyi devirdiğin için artık herşey için çok geç. Ben otomotivi bitirdim kpss den sonra ulaştırma bakanlığında memurluk yapıyorum. Elektrik elektronikle ortak çalışılan hangi bölüm varsa onu tercih edebilirsen bence en doğrusu. Makine mühendisliği artık elektronikle çok entegre oldu ve tr de pek bu işlerden anlayan adam yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1802 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt