Bilmek istediğin her şeye ulaş

Makineler düşünebilir mi?

Ego ve güdü sahibi makina olmayacağına göre düşünemez.
Düşünme eylemini taklit edebilir sadece.
 • Paylaş
1

Ertan Şahin, vay canına bi bütçe uzmanı bu soruya yanıt vermiş:Dev kadınlarından da yanıt istiyoruz :DDDDD

Beyinin nasıl çalıştığı tam olarak bilmediğimiz için düşünme olayını da net ifade edemiyoruz, bu yüzden bu soruyu cevaplamak zor iş.

Eğer düşünmeye eldeki bilgilerle birlikte duruma göre yeni bilgiler üretmek dersek, bunu şu an kullandığımız bilgisayarlar zaten yapıyor aramızdaki fark bizim düşünmek için kullandığımız zeka doğal, makinelerin ki ise yapaydır.
 • Paylaş
Makineler sadece tasarlayanın verdikleri algoritmaları takip ederler. Mesela bir su ısıtıcısı su kaynayınca kaynatma işini durdurur. Bu eylem cihazı tasarlayan mühendisin düşüncesidir. Su ısıtıcısı durup dururken su kaynayınca benim enerjiyi kesmem gerek diye bir düşünce üretemez. Öyle olsaydı, sıcaklık algılayıcısı bozulan bir su ısıtıcısı, suyu buharlaştırıp kendini yakmazdı.
 • Paylaş
Fuzzy Logic Konusunu incelerseniz bilgi sahibi olursunuz? Lise Son Sınıf Sınav sorusu ve tam puan cevabı!


Bilgisayar nedir?
" Bilgisayar aptal bir düzenektir. İçgüdüsü yoktur. Düşünemez. Sizin kendisine yap dediklerinizden başka birşey yapamaz"
 • Paylaş
''şu ana kadar üretilen bilgisayarlar sadece 15 sayısının 3 ile 5 in çarpımının sonucu olduğunu anlayabildi'' yazıyordu pcnet'in geçen ay sayısında, ama bu nasıl olmuştur, 15 in nasıl bir sayı olduğunu kendisi merak ediptemi çıkarımda bulundu bilmiyor ve zannetmiyorum. 
 • Paylaş
Öğrenebilen makineler yapıldığını duydum ve gördün fakat düşünselerdi şimdiye fark ederdik =)
 • Paylaş
Bilimkurgu filmlerinde ancak karşılacağımız durum. Makineler kendilerine girilen verileri değerlendirerek bir çıktı üretir. Yapay zeka sistemleri dahi insanların düşünerek üretebildiği algoritmalar vasıtasıyla belirli verileri analiz ederek sanki kendi karar veriyormuş gibi algılanan sistemlerdir. Fakat düşünce dediğimiz kavram insana özgüdür. Makineler felsefe yapamaz :)
 • Paylaş
İnsanoğlu henüz bilinç denilen şeyin ne olduğunu açıklayamadığı için, bunu başka alanlara aktarması teknik olarak mümkün değil. Yani sonuç olarak, makineler henüz düşünemez.
 • Paylaş
Düşünme olayını abartıyoruz bence. Hayvanlar düşünemez deriz fakat karşıdan karşıya geçerken sağına ve soluna bakarlar. En basitinden bir bilgisayar 2 nin 1 den büyük olduğunu anlayabiliyorsa bu düşündüğü anlamına gelmez mi? Eğer soru bir insan gibi düşünmeyi ifade ediyorsa. İnsanı diğer varlıklardan ayıran şey düşünmek değildir. Hayal kurmaktır. Bilgisayar insan gibi düşünemez fakat insandan farklı düşünebilir ve insan kadar zeki olabilir.
 • Paylaş
Think: Evet bunu yapabilirler belki ama
Rationalize: Bunu kesinlikle yapamazlar.
Think: *beni seviyor musun sevgili fritöz? -evet sayın sahip
Rationalize: *beni seviyor musun sevgili fritöz? -seni ne kadar çok sevdiğimi patateslerin lezzetinden anlayabilirsin sayın sahip, blink (göz kırpma).
=)
 • Paylaş
Sibernetik konusunda birazcık araştırma yaparak işinize yarayacak bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2263 Görüntülenme16 Takipçi11 Yanıt