Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mal veya hizmet alırken pazarlığı nasıl yaparsınız?

Marketlerdeki etikete itaat olsada pazarlık hissini olur mu?Düzenle
Pazarlığı kendi kendine yapan satıcı haricinde pazarlık yapmamaya gayret gösteririm.

-Bu ayakkabı ne kadar?
+ 250 lira ama sana .... 185 olur abla
-150 yap alayım
+tamam abla 170'e al, güle güle giy....

diye uzar gider.
  • Paylaş
Pazarlık neredeyse hiç yapmam. Utanıyorum sanırım.. Ama iyi araştırırım.
  • Paylaş
Pazarlık, ihtiyacın şiddeti ile bağlantılıdır . Örneğin sonunda ölüm olan bir hastalığın teşhisi ile tedavisini bir tek doktor yapsa ve bu hastalığın ilacını da bir tek eczacı üretse hem hizmet hemde mal olarak en fazla bedeli ödersiniz, bu örnekte pazarlık oranı çok düşük olacaktır. Ayrıca günümüz modası AVM lerde de pazarlık şansınız yoktur çünkü orada size satılan sadece aldığınız hizmet yada mal değil içinde bulunduğunuz ortamda size pazarlanmaktadır. Her konuda pazarlık edilebilir elbette ticari hayatın izin verdiği şartların altında fiyatları olağan bir pazarda zaten bulamazsınız.

Şuanda ülkemiz piyasası hemen hemen her konuda yüksek primli bir kılıf ile kaplı fiyatlardan çalışıyor, negatif tasarruf alışkanlıkları bu kılıfı destekliyor. Bir mal yada hizmet her aracıda yüzde 100 kâr umudu ile el değiştiriyor nerdeyse. Bu piyasada pazarlık edilse ne olur. Tarlada 1 TL olan domates pazarda 4-5 TL pazarlık bunun neresinde.
  • Paylaş
2

Bazarov, Beğenmiyorum çünkü ilk cümlede doğru orantı değil ters orantı yazmalıydı :)

Hakan, hemen düzeltiyorum çok haklısın :) tenküü :)

Hizmetin pazarlığı olmaz; sonuçta sürümü vb de olmaz. Ben de hizmet sattığımdan pazarlık ettirmiyorum. Mal alırken araştırır ve piyasadaki en ucuz fiyata varmaya çalışarak pazarlık yaparım. Tabii ki o fiyatın altında bir fiyattan başlayarak o fiyatta dururum eğer satıcı inat ederse "almıyorum" der döner giderim, genellikle satıcı geri çağırır ve kendini acındıra acındıra o fiyattan satar.

Bir de pazarlıkla ilgili komik bir anımı anlatayım. Bir aralar iki sene kadar Almanya'da yaşamıştım. Arabama kış lastiği almak için İnternet'de araştırma yaptım ve ucuz fiyatı buldum. Ardından yakınlardaki Alman lastikçiye gittim ve fiyat aldım, üstüne o lastiklerin İnternet'deki fiyatını söyledim. Arkadaş anında pazarlığa girişti ve bana İnternet fiyatına lastikleri hem jantlara hem de arabaya takacağını söyledi ve yaptı. ☺ Oralarda pazarlık olmaz diyen olursa inanmayın, bal gibi de oluyor. Sadece tarzı farklı, siz pazarlığın sonucunda varmak istediğiniz rakamı söylüyorsunuz ve satıcı kabul ediyor ya da etmiyor.
  • Paylaş
2

Doğan Ataman, Hizmet sektöründe olan avukatlık, muhasebe, bazı mühendislik alanları (doğalgaz tesisatı) web hizmeti vb aklıma gelmeyen alanlarında pazarlık var biliyorsunuz.
Elbetteki hizmet satıcısı kalitesini düşürse de buna olanak vermemek mümkün.
Buna ne dersiniz?

Şaman, Avukat ve muhasebeciyle pazarlık yapılabildiğini bilmiyordum, fırsat çıktığında deneyeceğim. Doğal gaz tesisatı gibi işlerde işin içine malzeme de giriyor, uygulamayı yapan da malzemeden de kazanmak istiyor, dolayısıyla pazarlık caizdir ☺ Web hizmetleri ise çeşitli; siteyi tertemiz yazanla wp'de parametre ayarlayan tabii ki aynı parayı alamamalı. Ürün aynı bile olsa ilki istenenleri yazarken ikincisi müşterinin her isteğine önce hayır, olmaz diye cevap verecek, zamanla belki gerekli parametreleri bulup ayarlayacaktır. SEO'ya ihtiyaç duyuyorsanız pazarlık makbul olur mu bilemedim. SEO'nun etkisini görmeniz uzun zaman aldığı için karşılıklı güvenle yürüyebilecek bir iş. Pazarlık ederseniz SEO'cu da fiyatta düştüğü miktarda saati sizin işinize gömmez yani hizmet kalitesini kolayca düşürebilir.

Şahsen öyle ölücü tarzında pazarlık yapmam. Oluru konuşulur ama abartmam yani
  • Paylaş
Karşılaştırma yaparım
  • Paylaş
Bir şey alırken en az 2 3 yere bakarım. İnternetten de arastirdiktan sonra en uygun yerden alırım. . .
  • Paylaş
1

Doğan Ataman, Peki söz konusu yüzyüze pazarlıksa nasıl davranırsınız?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

156 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt