Bilmek istediğin her şeye ulaş

Malcolm X kimdir? İslamiyet hakkındaki düşünceleri nelerdir?

Malcolm Little(Malcolm X) 1925 ile 1965 yılları arasında yaşamış ABD'li siyaset adamıdır. Ayrıca siyah haklarını savunmakta etkin rol almıştır. Siyah Müslümanların haklarını savunmak amacıyla bir çok oluşumda etkin rol almış ve Afrika-Amerika Birliğini kurmuştur. Hayatının 7 yılını hapishanede geçiren Malcolm X kötü şartlarda yetişmiş ve bu durumu diğer siyahların yaşamaması için çaba göstermiştir. Hacca gittikten bir yıl sonra henüz 39 yaşındayken bir konferans sırasında 3 siyahi kişi tarafından vurulmuş ve hayatını kaybetmiştir. Hayatını konu kalan Malcolm X filmi çok önemli bir gişe başarısı elde etmiştir
  • Paylaş
Filmini izleyip herkesin düşüncelerini yazması daha mantıklı :)
Avrupada siyahi insanların hatta beyazların tüm dünya halkları için önemli bir siyaset adamı.
Babası Ku Klux Klan tarafından öldürülen Malcolm, çağdaşı bir çok zenci gibi umutsuz ve zor bir çocukluk geçirir. Neticesinde hayatı günlük yaşayan hedonist bir hırsıza dönüşür. Sonunda hapise girdiğinde İslam öğretisi kendisini yeniden tanımlamasına yardımcı olur. Burada dahil olduğu toplulukta kendini bulur ve yükselmeye başlar. Hapisten çıkınca Malcolm, adeta bir mesih işlevi yüklenir ve kendilerini birer suçlu yapan toplumsal adaletsizliğe başkaldırır.Filmdeki bazı yanlış anlamaları zaten yorumlarda özetlemişler .
"Elijah Muhammed isimli siyahi amerikalı kendisini siyahilerin peygamberi olarak tanıtmış. Amerika' da İslamı sadece siyahlara has bir din olarak öğretmiştir beyazlara karşı nefreti körüklemiştir. Film İslamı yanlış tanıtmıyor. Elijah ın İslamı nasıl yanlış tanıttığını ve Malcolm X in (ırkçılığın her türlüsüne karşı olan) gerçek İslam' ı bulmadan önce ona aldanışını ve gerçek İslam' ı anlattığı konuşmalarından birinde nasıl şehid edildiğini anlatıyor. Film de bi problem yok bence." Diğer insanlar için ne ifade ediyor bilmiyorum ama benim idol /rol model aldığım sonuna kadar fikirlerine inandığım sayılı insanlardan biridir .
Çoğu filmlerde Malcolm X temasını , sözlerinden bir parça bulmak mümkün .
  • Paylaş
Adı ne olursa olsun din baronları tarafından sömürülen tüm insanları temsil eden insandır. Anarşinin düzenle olan çelişkisi dir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1364 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt