Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mali Müşavir seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Fiyatına bakacaksınız öncelikle, mali müşavir olabilmek cidden zor ve emek isteyen bir süre. Üniversite dahil hayatınızın en az 7 yılı eğitimle ve sınavla geçiyor. Aşağı yukarı TUS'tan sonraki en zor sınav.

Şimdi bu kadar zor elde edilen bir ünvanın sahibi olan meslek mensubu oda fiyatlarının altında çalışıyorsa bu sizin ileride ciddi sorunlar yaşayacağınıza dair en önemli veridir. Ve asla muhasebe hizmetinden başka hizmet alamazsınız bu sebeple mali müşavirinizden.

Yani fiyat en önemli ayraçtır. Defter parasına müşavirlik hizmeti almayı düşünürken yarı yolda kalabilirsiniz....

ORMANDA DERLER Kİ. MALİ MÜŞAVİRİ DEĞİŞTİRMEK EŞ BOŞAMAKTAN KÖTÜDÜR.
:))
  • Paylaş
6

Semih Sefer Keskin, Fiyatın dışında bir özellik göremedim?

Hakan, evet sadece fiyatı yazdım,

çünkü gerisi duruma göre değişen konular,

iş alanınız
işçi sayınız,
şehriniz
kurumsal ve tüzel kişiliğin nitelikleri
işin büyüklüğü

hepsi mali müşavir seçiminde öne çıkan unsurlar.

müşavirlik hizmeti talep edip etmediğinize göre de değişecek çünkü dikkat edeceğiniz konular.

Hakan, ya da işletme bünyesinde resmi muhasebe yapacaksanız sorunun cevabı tamamen farklı olacak bu sefer.

Semih Sefer Keskin, e- ticaret, startup aşamasında ki Ltd. Şti. için ve seçtiğimiz mali danışmanla mümkün olduğunca uzun süreli çalışamak için

Hakan, Şu halde şirket kuruluşunuzu yapan bir mali müşaviriniz zaten var, yukarı da da bahsettiğim gibi muhasebe ve müşairlik hizmeti aslında farklı, ancak şu da bir gerçekki kurumsal firmalar haricinde smmm den müşavirlik hizmeti talep eden firma yok denecek kadar az şimdilik. yani TTK ile ltd.ştilerde muhasebe hizmetleri dışında, müşavirlik hizmeti almak zorunda kalacak zaten 2013 te.

şu anda ki kanunlar çerçevesinde kuruluşun zaten yapılmış muhabe hizmeti aldığınız smmm haricinde danışmanlık hizmeti için ise smmm seçiminde dikkatedeceğiniz kanuların başında e-ticarete hakimiyet ve bilgi gibi bir ayraç varmış gibi gözükse de aslında danışmanın da bu özelliği aramanız gerek yok. basit anlamda ticaret kanunlarla bellidir ister e-ticaret olsun ister pazarda seyyar satıcı olsun sınırları TTK ile çizilmiştir. özellikle vergi hukuku ve borçlar kanunu konusunda piyasada isim yapmış kişi ve ya kuruluşları aramak lazım,

çünkü danışmanlık ya da müşavirlik hizmetlerinde gelişen olayları çözebilmek için, pratik olarak kanunlardan yola çıkabilen gerektiğinde konun özelliğine göre maliye bakanlığından özelge talep edebilen, vergi ve borçlar kanunlarını hızlıca yorumlayan bir müşavir bulmanız gerektiğini düşünüyorum özellikle mahkemelere bilirkişi olarak iş yapmış müşavirlerin yeni kurulan şirketlere faydalarının çok olduğuna bizzat şahitim.

Semih Sefer Keskin, Sağ olasın, eyvallah