Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mamografi hangi sıklıkta yaptırılmalıdır?

Mamografi memenin filminin çekilmesidir. Mamografi sayesinde meme kanserine erken teşhis konulabilir. Amerikan Kanser Enstitüsü, Dünya Sağlık Örgütü, Türk Radyoloji Derneği 40 yaş üzerindeki kadınların, her yıl mamografi çektirmesini önermektedir.
  • Mamografi nasıl çekilir?
Genelde memelerin en az hassas olduğu dönem seçilmelidir. Adet öncesi dönem iyi bir seçim değildir. Adet bitiminin ardından en az hassas olduğu döneme girilir. Memeniz röntgen plağı ile bir plastik plak arasında sıkıştırılarak röntgenlenir. Tomosentez denilen 3 boyutlu teknolojide meme üzerine fazla miktarda sıkıştırma yapmaya neden olmadan görüntü alır.

Dikkat edilmesi gereken mamografi çektirmeden parfüm, deodorant veya pudra kesinlikle kullanmayın. Duş alıp öyle gidin. Çünkü mamografide beyaz lekeler olarak çıkabilir.

İhmal edilmemesi gereken kontrollerin başında gelir. Çünkü meme kanseri en sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Bakınız;

Meme Kanseri
  • Paylaş
40 yaş altına çok özel şartlar olmadığı sürece mamografi yapılmaz! Gençlerde tanı yönteminde ultrason tercih edilir ilk aşamada. Ama ailede kanser öyküsü varsa, hastada gen mutasyonu varsa genç yaşlarda da MMG yapılmak zorunda kalınabilir.
Normalde her kadın 40 yaşından sonra mutlaka 2 yılda bir mamografi, 50 yaşından sonra da yılda bir mamografi yaptırması gerekir(hiçbir şikayeti olmasa bile) . Mikro düzeyde başlayan kanseri yakalamada oldukça başarılıdır.

m.inploid.com/post/meme-kanseri-hakkinda... yazımı okuyabilirsin.
  • Paylaş