Bilmek istediğin her şeye ulaş

Managed C++ nedir?

Managed C++, C++ programlama dilinin Microsoft türevidir. C/C++ programlama dillerinin temel zorluğu (ve performans açısından gücü) yazılan kodun birebir çevrilmesi, yani derleyici tarafından programcıya hiçbir kolaylaştırıcı servis sağlanmamasıdır (Java, .NET dillerinin sağladığı Çöp Toplayıcı; Garbage Collector; gibi). .NET dilleri .NET Framework'unu ve .NET bellek yönetim servislerini otomatik olarak destekler. Microsoft hiçbir otomatik yönetimin olmadığı C++'sı .NET içinde desteklemek için onu diğer .NET dilleri gibi Managed hale getirdi. Bu yüzden C++ söz dizimine eklemeler yaptı.

Bunlardan en önemlisi bir pointer eğer .NET makinesi tarafından yönetilemez ise C/C++'taki gibi * ile tanımlanıyor. Yönetilir pointer'lar ise ^ ile tanımlanır. Standard C++'ta & işareti yerine ise yönetilen bir pointer'ın adresine dönmek için % kullanılıyor.

Kişisel olarak, Managed C++'ı tavsiye etmem. Çünkü, C++'ı yüksek performans dili olarak görüyorum. Bu da aslında bir sanal makineye bağlı olmayan doğal (native) bir dil olmasından ve tüm bellek yönetiminin programcı tarafından yapılmasın kaynaklanıyor. Bunlardan vazgeçildiğinde C#'a göre zor olması dışında bir farkı kalmıyor. Ben yalnızca C++'ta yazılmış olan kodları C#'ta kullanmak için (köprülemek için) Managed C++ kullanıyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

592 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt