Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kırk bin yıl öncesine dayanan Mandala, yaşama çekilmek istenen şeyleri elde etmek amacıyla mağara duvarlarına çizilen daire içine alınmış resimlerde görüldü.
“Manda” Enerji/Öz, “La” Kap, Mandala’ya özetle; Enerjiyi tutan, saklayan kap diyebiliriz. Sanskritçe kökenli bir sözcüktür. Dolayısıyla tüm mandala desenleri dairesel bir form içindedir. Daire, bütünlüğü simgeler. Bir ucu sonsuza, diğeri de bedenimiz ve aklımıza kadar uzanır.

Bundan yola çıkarsak eğer üzerinizde taşıdığınız her mandala size istediğiniz şeyi yaşantınıza çekmenizde mıknatıs görevi görür, sağlık, mutluluk, huzur ve bolluk bilinci hep sizinle kalır.

Mandalanın dünyayı sembolize eden bu kozmik deseni bize sonsuzla olan ilişkimizi hatırlatır. Meditasyon yapan kişiye destek olan Mandala, dünyadaki erkek ve kadının simgesidir. Hem maddesel hem manevi gerçekleri tanımlayan Mandala, hayatın tüm yönlerinde görülür. Dünya, güneş ve ay dediğimiz gökyüzüne ait dairelerde olduğu kadar arkadaş, aile ve topluluk gibi kavramsal ögelerde de yer alır.
Budizm

Mandalayı fark etmek; içimize dönebilmemiz için bir yol açmanın yanı sıra hayat amacımızı bile değiştirebilme gizil gücünü bize sunmaktadır.

Mandala Yolu yaratıcılık, gelişmiş farkındalık ve spiritüel gelişim süreçlerinden oluşan kişisel keşif yolculuğudur.Mandalayı yaratma süreci bizi duygularımız ile direkt bağlantıya geçirir ve bu bağlantı sırasında ruhumuz bize renkler ve imgeler yoluyla konuşur. Bu lisanı anlamak, ruhumuzun derinliklerine önceden kapalı olan pencereleri açabilmek ve hayatımızda değişimi yaratma şansını bulabilimek için öneml bir araçtır.
Mandala çizmek herşeyden önce eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivitedir. Bu çalışmayı yaparken, hayatımızın temposu bir süreliğine yavaşlar ve iç huzuru deneyimleriz.Mandalayı yaratmak farkındalığımızı derinleştirir, dinleme ve yoğunlaşma yeteneğimizi geliştirir, kendimize verdiğimiz değer ve özgüven duygularını arttırır.Mandala sayesinde‘'öz benliğimizi''deneyimleyebilir ve kendi dünyaya geliş amacımız ile bağlantıya geçebiliriz.
Mandala merkezden başlayarak dışa doğru daireler halinde genişleyen dairelerden oluşur. Zihnimizin gözünden, kendi hayal gücümüzü kullanarak, kendi karmaşık düşünce, duygu ve deneyimlerimize bir şekil veririz.Mandala çizmek bizi bilinçaltımız ile bağlantıya geçirir ve hayallerimizi başarılabilir hedeflere dönüştürmemize yardımcı olur.
Budizm
  • Paylaş
Mandala (मण्डल), Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad. Genel olarak mandala, şekilleri belli bir düzene göre boyamaktır.

Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve herşeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.

Hinduizm'de Siva ve Sakti'nin kozmik dansını, Budizm'de Buda Diyarını veya Buda'nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.

Budizm'de Mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

Mandala ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

Mandala Çeşitleri

1. Mistik Mandala

2.Geometrik Mandala

Budizm
Budist Mandala
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

756 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt