Bilmek istediğin her şeye ulaş

Manik atak nedir?

Mani, kişinin kendisini olağanüstü iyi hissettiği bir hastalık tablosudur.  Fakat bu iyi hissetme "anormal" boyutlardadır. 

Maniye girmiş kişi (yani “manik” hasta) son derece neşelidir. Güler, şarkılar söyler, herkesle sohbet eder, etrafına neşe saçar. Manik hastanın uyku ihtiyacı azalır. Günde üç saat uyumasına rağmen son derece zinde, dinç olarak uyanır. Manide insan son derece enerjiktir. Yerinde duramaz, sürekli gezer, koşuşturur, bir an durup dinlenme gereği duymaz.

Manide iştah artar. Kişi genellikle hayatında hiç olmadığı kadar yemek yer. Manik hasta kendisini oldukça güçlü, zeki, önemli, güzel hisseder. Her şeyi başarabileceğine inanır.

Bu dönemde cinsel istek de artar. Kişiler birden aşırı açık ve frapan kıyafetler giyip erkeklere/kadınlara laf atmaya başlayabilirler bu dönemde.  

Manik kişi çok konuşur. Manik hastanın düşünceleri hızlanmıştır. Aklına büyük bir süratle bin türlü düşünce üşüşür, düşüncelerini durduramaz. Ayrıca manide insan çeşitli taşkınlıklar yapar. Mesela çok para harcar, cesurca ve hatta tehlikeli yatırımlar yapar, işini bırakır, yeni işler kurar.

Manide hasta neşeli olmakla birlikte, kolaylıkla da sinirlenir. Kendisiyle tartışmaya, fikirlerini eleştirmeye, taşkın davranışlarını engellemeye çalıştığınızda büyük bir öfkeye kapılır.

Mani tedaviyle genellikle iki ila dört hafta içinde düzelen geçici bir durumdur. Bu yüzden mani kelimesini “atak” veya “epizot” kelimeleri takip eder (mani atağı, manik epizot). Hasta tedavi edilmezse bir süre sonra bedeni bu faaliyet hızını kaldıramaz hale gelir ve fiziksel olarak tükenir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4042 Görüntülenme7 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Manik atak kimlerde görülür?

  • Manik atağın belirtileri nelerdir?

  • Manik atağın tedavisi var mıdır?