Bilmek istediğin her şeye ulaş

Manik depresif (bipolar) bozukluğun nedenleri nelerdir?

Bipolar bozuklukta genetik eğilimden bahsedilebilir veya ilk, o bireyde ortaya çıkabilir. Bipolar bozukluğun yaşanmasından önce bahsettiğimiz genetik faktörler veya çevresel faktörler belli bir dönemde hastalığı ortaya çıkarabilir. Spontan denilen ani ataklar gelir ve kişi bunun farkında olmaz. Bu dönemde birey hızlı konuşur, fikirlerine yetişemez veya yaratıcılığı artabilir. Daha fazla bilgi için yazımı inceleyebilirsiniz: Bipolar Hastalık Nedir?
  • Paylaş
Bipolar bozuklukluğun belirgin bir nedeni yoktur. Genetik faktörlerin öncülüğünde olumsuz çevresel koşulların tetikleyiciliğiyle orta çıkar. Muhakkak bir psikiyatr tarafından ilaç tedavisi düzenlenmesi gerekir. Bununla birlikte bir psikologdan yardım alınırsa tedavi daha olumlu seyreder.
  • Paylaş
Manik depresif bozukluğun sebebi olarak genellikle genetik faktörler gösterilir. Fakat yapılan araştırmalar genetik faktörlerin çevresel faktörlerden daha zayıf olduğunu göstermektedir. Mani dönemlerinin başlamasına yakın hastalar, genelde kendini bunalımda ve değersiz hissettiklerini belirtmiştir. Mani dönemindeki aşırı özgüven ve sarsılmaz ego, hastanın kendini kendisine kanıtlama isteğinden kaynaklanmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

522 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt