Bilmek istediğin her şeye ulaş

Manikürün zararı var mıdır?

Kişisel bakım açısından güzel bir uygulama, sık sık yaptırılmasında bir sakınca yoktur fakat dikkat edilmesi gereken nokta manikürde hijyendir. Manikür yaptırılan yer ve aletlerin hijyenik olması gerekir. Aksi durumda mikrobiyal hastalıklar söz konusu olabilir.
  • Paylaş
Bence vardır, çünkü tırnak kenarındaki o kurtulmaya çalıştığımız deriler; vücuda mikrop girişini engellemek içindir. Normal dolama türevi hastalıkların yanı sıra; bulaşıcı olarak tarif edilmeyen ancak; sadece kan yolu ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak belirtilen bir çok hastalığı vücudumuzda bulunan herhangi bir küçük çizikten, açıklıktan da alabileceğimiz için; aynı şekilde manikür açıklıklarından da alabilriz. Bu derilerin yaradışındaki tasarımın amacı bizi korumaktır. Ancak manikür yerine; banyodan çıkınca ya da elimizi ayağımızı bir süre su içerisinde yumuşattıktan sonra fazla diplerine inmeden, bu derileri hafifçe içine ittirmek, çok kalın ise fazla kazımadan diplere inmeden çok incecik hafifçe kesmek daha doğrudur bence. Bir de kremleri genelde sadece elimize süreriz. Tırnaklarımıza da her birine diplerine yedirecek şekilde masaj ile krem sürmek de parmaklarımızı daha şık gösterecektir.
  • Paylaş
Benim manikür değil ama pedikür yüzünden ayak parmağımın tırnağı çekilmek zorunda kaldı. Ve çok iltihaplandığı için kana iltihap karışabilir endişesi ile hemen çekemediler 1 yıl kadar antibiyotiklerle önce iltihabı geçirmeye çalıştılar bir tırnak yüzünden artık neredeyse yürüyememeye başlamıştım. Estetik olarak manikürde pedikürde güzel gösteren birşey fakat, bir kez yaptırınca artık sürekli yaptırmak gerekiyor ve tırnak kenarında yeniden oluşan deriler kırpık kırpık çıkmaya başlıyor. Yaptıracaksanız temiz bir yerde yaptırmaya ve uygulamadan sonra da mikrop almamaya dikkat etmek gerekiyor.
  • Paylaş