Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mantar enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Mantar enfeksiyonları derideki keratini parçalayan enzimler üreten mantar türevleri tarafından oluşur. Mantarlar varlıklarını sürdürebilmek için bitki, hayvan veya insanlarda varolmak zorundadır. Bu tür mantarlar doğada, toprakta, hayvanlarda ve insanlarda bulunurlar. Bu odaklarla doğrudan veya dolaylı temas ile mantarlar derideki bir yara, sıyrık, çatlaktan içeri girebilir ve üç hafta içinde enfeksiyon oluşturabilirler. Mantarların deride enfeksiyon yaratabilmeleri için yalnızca deriye temas etmeleri yeterli değildir, deride uygun ortamı bulmaları gereklidir. Ayrıca genetik yatkınlık, alerjik bünye, şeker hastalığı, bağışıklık sisteminin herhangi bir şekilde baskılanması mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.
  • Paylaş
Temzilik kurallarına yeteri kadar dikkat etmemekle ya da mantar mikrobu olan kişilerin başkalarına da bulaştırabilme endişesi taşımamasıyla. Tabi bünyede önemlidir. Bazı kişilere daha kolay bulaşabilir. Ve mantar daha çok ıslak bölgelerde daha kolay üreme ve yayılım gösterdiğinden mantarlı bölgenin fazla nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Ve hamam, kaplıca gibi mekanlarda daha dikkatli olunmalıdır. Başkalarının eşyaları mümkün olduğu kadar kullanılmamalıdır.
Özellikle çamaşır, ayakkabı, terlik, havlu, pantolon vb. Mantar vücudun bir çok bölgesinde kendini gösterebilir; ayak, genital bölge, kulak, göz, ağız vb. En sık görünen ayak ve genital bölgedeki mantarlardır. Gözdeki mantar körlüğe sebep olabilir. Sayısız mantar çeşidi vardır. Örneğin bir ayakta ki mantar ; çok çeşitli olabilir. Çoğu kişide beyazlama, dökülme, kızarma , kaşınma şeklinde görünürken, iltihabik , çatlak vb. şeklinde kendini gösteren oluşumlara da rastlanır. Nasılsa bende de mantar var deyip mantar rahatsızlığı olan bir başka kişinin eşyasını kullanarak bir de üzerine farklı bir şifeyi eklememek gerekir. Bir de temizlik sırasına dikkat edilmelidir. Örneğin hernekadar ayaklarımızda bir mikrop olmasa bile; ayaklarımıza dokunduktan (ovalama, yıkama, kremleme vb.) sonra eller yıkanmadan gözlere dokunulmamalıdır. Tuvalete girmeden önce ellerin yıkanmasının söylenmesindeki bir sebep de budur. Dışardaki bir mikrobu taharet ile aşılamamaktır. Yine ağzımızı yıkadıktan sonra eller yıkanıp gözler yıkanmalıdır vb. konu çok geniş aslında ama ana kural en ince ayrıntısı ile temizlik kurallarına dikkat edilmelidir ki, bu rahatsızlıkla rahatsız olmayalım...
  • Paylaş