Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım? Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Mantarlar; öldürücü, zehirli, yenebilen ve yenmeyen mantarlar olarak sınıflandırılır. Öldürücü mantarların tamamı zehirlidir. Ülkemizde yaklaşık 15 tane kadar öldüren tür mevcuttur ve bol miktarda bulunur. Bunlardan sonra yaklaşık 200 tür kadar mantar zehirli olarak kabul edilir. Bunlar hastanelerde kalmaya yol açan zehirlenmelere neden olmaktadır.

Geri kalan çok büyük sayıda mantar yenmez. Yenmeme sebepleri küçük olmaları, sert olmaları, pis kokmaları gibi nedenler olmaktadır.

Mantarların zehirli ya da yenebilir olduğunun ayırt edilmesinin yalnızca uzman kişiler ve laboratuvar ortamında anlaşılabilir. Güncel kaynaklardan tür tayinleri yapılarak anlaşılmaktadır. Halk arasında bilinen metotlar zehirlenmelere yol açar. Mantar yedikten sonra ufak bir sindirim sorunu yaşasanız bile bu mantarın yenilmeyecek türden olduğunu gösterir.

Zehirlendiğimi nasıl anlarım?
  • Mantarı yemenin bir kaç saat sonrasında gelişen belirtilerde genellikle sindirim sorunları yaşanır. Kusma, ishal, terleme, göz bebeğinin küçülmesi gibi belirtiler görülür.
  • Öldürücü olan ise 12-24 saat içinde belirtiler vermeye başlar.

Zehirlenen kişiye yiyecek ve içecek vermemek çok önemlidir. Kişiyi sakin bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna taşımak gerekir.
  • Paylaş
Hakan Bey bir mantarın zehirli ya da zehirsiz olduğunu anlamanın hiçbir kuralı yoktur. Yani bazı uzmanların söylediği kararması ya da ortadan ikiye kesilince mavileşmesi, yüzeyinin yapışkan olması, ikiye bölünce içinden sıvı çıkması vs birçok söylenilen cümlenin hiçbir geçerliliği yoktur. Bazı yörelerde yetişen ve zehirli diye yenilmeyen bir mantar başka bir yörede herkes tarafından yenebiliyor. Bilinen ve güvenilen türlerin dışında daha önce hiç görmediğimiz bir mantarı yemememiz gerekir. Ülkemizde hemen her yörenin kabul edip yediği 4 er 5 er çeşit mantarı vardır. Bunlar da yıllardır o bölgelerde herkes tarafından yenildiği için zaten zehirli olmadığı bilinir. Bu bölgelerdeki insanlarda bunların haricinde aynı yerde yetişen ancak daha önce hiç yemedikleri onlarca çeşit mantarı hiçbir zaman yemezler ve satmazlar. Yani demek istediğim bu döngüde mantar zehirlenmesi cok az rastlanan bir sorundur; eğer ki hiç kimse birilerinin bilmediği bir mantar yemez ise. Mantar zehirlenmesinin de normal olarak ilk belirtileri midenin bozulması, bulantı, ishal, kusmadır, bunlar terleme ile başlayabilir.
  • Paylaş
Öncelikle bu site (123pilze.de/2011neuePilzsuche/) gibi bir mantar kitabıyla toplamaya çıkmalısınız. Bulduğunuz mantarları henüz toplarken kitaptakilerle karşılaştırmalı, zehirli olmadığını düşündüklerinizi toplamalısınız. Mantarları pişirmeden önce mutlaka bir kontrol daha yapmalısınız. Bu yöntemle bir çok mantar toplama maceramdan zehirlenmeden çıktım :) Mantar toplarken köylülere de kesinlikle güvenmemelisiniz, hastahanelere zehirlenerek bol bol giderler. Her mantarı iki kere kontrol edip, şüphelendiklerinizi de yemeğe katmazsanız büyük ihtimalle zehirlenmezsiniz. Mantarlar hakkında tüm ayrıntıları okuyup, anlayıp, tüm detaylara dikkat etmek zorunludur. Bu üçünden birini yapamıyorsanız mantar toplamanız kesinlikle tavsiye edilmez. Kiminin üstünde küçük bir kubbecik olur, kiminin lamelleri sarıya çalıyordur, kimini kestiğinizde eti turuncuya döner gibi bir sürü ayrıntıyla mantarlarınızı test etmeniz gereklidir.

Zehirlenme belirtilerini zaten diğer arkadaşlar yazmışlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5052 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt