Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mantık öznel midir evrensel mi?

Evrenselse neden herkes aynı şekilde düşünmüyor? Öznel olması da çok mantıksız değil mi?Düzenle
Tabii ki nesneldir, evrenseldir ama herkesin mantıklı düşündüğü söylenemez. Unutmayın ki o mantıksız insanların bilgisayarları da diğer tüm bilgisayarlar gibi mantık kurallarıyla çalışıyor.
  • Paylaş
Öznel mantık neymiş yahu. Mantıktan da nesnel bir şey yoktur sanırım dünyada.
  • Paylaş
Mantık evrenseldir. İnsanların aynı düşünmemesi üç nedenden olur. Ya konu hakkında yeterince bilgisi yoktur yorumu farklı olur ya da konu özneldir ki (müzik zevki gibi) burada mantık aranmaz ya da o konuyu nesnel bir şekilde masaya yatıracak bilgi yoktur o yüzden arada kalan bilgi boşlukları farklı yorumlara neden olur.
  • Paylaş
Bir matematiği olduğuna göre evrenseldir. Yanlış düşünmenin sebepleri mantık hesaplamalarına uymadığı için değil. Düşünme sıklıkla yalnızca anlık durum üzerinde yürütülen muhakeme değil, geçmişi ve ileriye dönük projeksiyonu da içeren bir süreçtir. İleriye dönük tahminlerdeki yanılmalar ve karar sürecine dahil edilen değişkenlerin eksik veya fazla seçilmesi, seçilen değişkenlerin değerlerine ilişkin yanlış bilgiye sahip olma vs.. gibi faktörler etkili. Yanlızca tek bir ana ilişkin karar üretilmesi ve sadece o ana ait kesin bilgileri, mantıksal çıkarım kurallarına göre yapsaydık evet işte o zaman herkes aynı sonuca varır ve hata yapmazdı, ama maalesef öyle değil.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

530 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt