Bilmek istediğin her şeye ulaş

Manyetik alanların metal dahil duvarlardan geçebileceği de göz önüne alınarak, yatak odalarınız veya uzun süre oturduğunuz yerlerin yakınında çok akım çeken aletler bulundurmamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Önemli olan manyetik alanı yaratan frekans bantlarının nevidir.
Yüksek gerilim hatlarında frekans; 50 hz.
Bunun yanında cep telefonlarında mega hz.ler seviyesindedir. Bu konuda önemli olan bir şeyde kullanılan cihazların IP testlerine uygunluğudur. Eğer bir cihaz dışa vereceği etkiler ya da dışarıdan manyetik alan etkilerine karşı  IP testlerine uygunluk taşırsa sorun olmaz. Ancak manyetik alan dalgalarının ısı taşıdığı ve bu ısıların dalga boylarına göre yoğuşma noktalarında daha fazla birikim yaptığı düşünülürse, metal gibi yüzeyleride bu yüzden rahat aşar.

Rüya artış sebebi de insan vücududa bir metallerin toplu halde bulunduğu ve iyonize etki taşıyan bir alandır.beyinde bu sebeble etkilenir.

Çok basit bir yüksek frekansın yani cep telefonunun insan vücuduna etki deneyi;
Arkadaşınıza bir kolunu omuz hizasında dik ve ellerini tam sıkacak şekilde uzatmasını söyleyin. Sonra bu kolunu aşağıya indirmeye çalışın çok zorlanacaksınız. Sonra da kolu bu haldeyken kaldırmadığı koldaki eline bir cep telofonu verin ve tekrar dik olan kolunu aşağı doğru zorlayın. Çok kolay bir şekilde kolu aşağıya inecektir..
  • Paylaş
Bilmiyorduk!

Bu manyetik alanların insana ne tür zararları olacağını da açıklarsanız (ama lütfen az da olsa bilimsel, öyle cep telefonu ve radyasyon gibi şehir efsanelerine girmeden) belki bu uçuşunuzda size eşlik etmeyi düşünebiliriz. 

Bir de pusulaların hepsinin kuzeyi göstermesinin sebebi kuzey ve güney kutupları kutuplarda olan kocaman bir mıknatısın üzerinde yaşıyor olmamız, bunu biliyor muydunuz. Hatta maddenin, taşın, toprağın sert olması ve bizim yer çekimi nedeniyle dünyanın merkezine batmıyor olmamız da parçacıklar arasındaki elektro manyetik kuvvet sayesinde oluyor ki o manyetik kuvvet görebileceğiniz bütün yüksek gerilim hatlarının oluşturduğu manyetik kuvvetten daha fazla.

Hadi bir de ben desteksiz atayım: manyetik alana muskayla girerseniz etkisi %10'a düşüyormuş onu da biliyor muydunuz?
  • Paylaş
4

Şaman, Çok güzel, ben de araştırdım, bu konuda bir çok araştırma var. Mesele yüksek gerilimin yol açtığı elektro manyetizma değilmiş. Rüzgarın yönü de etkiliymiş çünkü mesele elektrik yüklü toz partiküllerinin yüklerinden dolayı akciğere yapışması neticesinde kanser oluşumuymuş. Çok akım çeken aletlerin hasta ettiği konusunda yine de bir şey bulamadım. Hala yukarıda yazanın bir şehir efsanesi olduğunu söyleyebiliriz.
Kaynak:risiko-elektrosmog.de/elektrosmog/draussen/hochspannungsleitung.htm

Redeye, Çernobil faciasında da rüzgarın yönünün de etki ettiğini anlatan bir belgesel izlediğimde şaşırmıştım. Gerçekten de elektromanyatizma ve radyasyon gibi "şeyleri" anlamakta hala zorlanıyorum. Ama AVM ve çok bilgisayarlı alanlardaki sakıncalardan kaçınmak için mimari tasarımlara dinlenme amaçlı koruyu odalar eklendiğini okudum bir yerlerde. Bir de cep telefonu geliştiricilerinden bir amca yanında cep telefonu çalınca düşüp bayılır vaziyete geldiği için ormanda yaşıyor falan diye yazmışlardı bi yerlerde. Final fantasy adında oyundan animasyona devam eden bir seri vardır buna ilişkin fütüristik bir değerlendirme içerir. Kendi bilinci oluşan böyle bir "şey" tasvir edilir orada...

Şaman, Sevgili @Redeye, hep birileri bir şeylere karşı bir şeyler yazıyor, hatta araştırmalar da yapıyor gönderdiğin linkte olduğu gibi. Araştırma da çok şey ifade etmiyor sonuna kadar gidilmediyse ki sonu da yok. Benim ilk düşüncem eğer yüksek gerilim hatlarının yakınlarında kanser oranı artıyorsa ve elektro manyetizmanın insana bir zararı olmadığını da biliyorsak acaba o kadar elektriğe ihtiyaç duyan endüstri mi vardır orada? Evet, nitekim korkunç hatlar geçiyorsa korkunç da bir endüstri vardır ki (nitekim hocamız faturayı ilk bulduğu etkene kesmiş ve bölgedeki endüstriyi hiç hesaba katmamış, ya da haberi yazan öyle yazmıştır) ülkemizde alınan çevresel önlemlerle hiç biri temiz değildir. Bu konuda bir araştırma aramadım ama Avrupa'da bile ağır sanayiye yakın bölgelerde kanser oranı artıyor.

Işıma radyasyonunda durum biraz farklı parçalanan parçacıklar rüzgarla yayılıyorlar ve hücreleri mutasyona uğratarak daha sofistike kanserlere yol açıyorlar.

Elektro manyetizmada ise havadaki masum toz partikülleri elektrikle yükleniyor ve rüzgarla savrulduğunda akciğerlere yapışarak aynen sigaranın katranının etkisi gibi kanser yapıyor. Aslında kanseri yapan manyetizma bile değil havadaki toz.

Cep telefonlarının etki mekanizması bu ikisinden de çok farklı yüksek güç ve yüksek frekanslı radyo dalgaları vücuttaki suyu titreştiriyor ve ısınmasına dolayısıyla içinde bulunduğu organları pişirmesine yol açıyor. Bunun kanıtı var önümüzde, bir mikrodalga fırın da aynı prensiple çalışıyor, yalnız onlar dışa doğru tamamen yalıtılmış durumda olmalarına rağmen cep telefonları dışa doğru tamamen açık durumdalar. Bir cep telefonu 4W'a kadar çıkabilirken hele en üst katta oturuyorsanız sadece bir kaç metre üzerinizde olabilen baz istasyonu 400W ile çalışıyor.

Tabii ki radyasyonlu ya da elektrik yüklü partiküllerin havada uçuşmadığı, mikro dalgalara maruz kalmadığımız ortamlar çok daha sağlıklı. Yine de kullandığımız normal aletler saniyede 50 kere titreşen bir manyetizma yayarken cep telefonları 1800 kere titreşiyorlar ve anca bu sayede ısı üretebiliyorlar. Evimizdeki, ufo, tv, buzdolabı vb gibi aletlerin sağlık açısından kanıtlanmış ya da teorik herhangi bir tehlikesi yok.

Bu konularda biraz daha bilgi sahibi olmak isterseniz Elegant Universe Belgesel üçlemesini seyretmenizi tavsiye ederim. Mikro dalgalarla ilgili bir şey yok ama hem elektro manyetizmayı hem de radyoaktiviteyi anlamanıza ya da en azından bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Manyetik alanlarda daha çok rüya görebileceğinizi biliyor musunuz?
  • Paylaş
Cep telefonlarının SAR değeri şöyle hesaplanıyor.(-muş) İnsan vücudunun 1 kg.nın ısısını 1 derece arttırabilmek için gerekli olan manyetik alan değeri. (Bunun oranı filan var ama kabaca bu) Yani manyetik alan canlı dokuların ısısını arttırıyor, (cansızı da arttırıyor aslına) Ama miktar önemli tabi bir de direk kafaya beyne etki etmesi konusu ön plana çıkıyor.

İnsanda kg başına 1-4 w zararlıymış. Konan tahditler ise meslek gereği bu değere maruz kalanlar için 10 da 1 i limit olmuş, 0,4 W/kg, halk içinse 0,08 W/kg diye belirlenmiş.

Başka birimlerle ise 2 mG (miligaus)değeri üzerindeki elektro manyetik radyasyona maruz kalmak kanser olma riskini artırıyormuş.

Televizyonlar 5–100 mG, bilgisayarlar 20–60 mG, cep telefonları: 1. 2–2 mG, buraya dikkat saç kurutma makinesi 50–500 mG enerji yaydığı belirlenmiş. Yani cebi bırakın saç kurutma makinasına bakın asıl :) Aslında AB ülkelerinde bu konuları bilenler, bazı otellerde de öyledir, saç kurutma makinasını uzun bir hortumla kullanmak gibi bir alışkanlık var. Yani makina uzakta, duvarda, tavanda v.s., uzun bir hortumla sıcak hava iletiliyor.

Aslında şehir efsanesi gibi cep telefonların yaydığı enerji meselesi. Tek şu konu var, cep telefonu kafaya yakın, beyinle arada 5 cm var. 1-2 mG lık radyasyon bu mesafede ne yapıyor, -lokal olarak yani, asıl bu araştırılmalı.

Radyasyon meselesine gelince, yazın akşama kadar güneşin alnında yatan birinin, bu konuları kafaya takmaması lazım. (Demir-tren ilişkisi)
  • Paylaş

Biliyoruz ama dikkat ediyor muyuz?

 -Etmiyoruz!

O zaman sorun yok. :)

  • Paylaş
2

Blnt, RAKI İÇEN ÖLDÜDE SU İÇEN ÖLMEDİMİ BOŞVERİN ....:)))

Sevgiseli, Gene de rakı içmem.

Çok akım çeken aletlerin hasta ettiğine dair hiçbir bilimsel bulgu olmamasına rağmen bu iddia niye? 2000W/h yakan bir sobanın sağlığa hiçbir olumsuz etkisi yokken en fazla 4W/h mikrodalga yayan bir cep telefonunun kanıtlanmış olumsuz etkileri vardır. Neden bu yalan yanlış bilgisileri paylaşıyorsunuz ki? Sanırım soru sormak için de cehalet sınırını kıl payı da olsa aşmak gerek.
  • Paylaş
evet o yüzden yüksek gerilm hattına yakın evler tehlikelidir.
  • Paylaş
Gerçekten mi? Bak bunu bilmiyordum. Teşekkürler, çok ilginç...
  • Paylaş
1

Yüksek gerilim hatlarına yakın evlerdeki insanların Kalp pili takılı ise ölme riski yüksektir. Çünki Çok düşük voltaj seviyelerinde çalışan bir sistemi vardır. Neyse lafı uzatmadan Şöyle bir örnek vermek istedim. Günümüzdeki elektronik sistemler Haberleşme vs vs. 5 voltluk bir gerilimle çalışmaktadır. Ve bu sistemler yüksek gerilim altında çalışan alanlarda saçmalamaya başlıyor bunun olmaması için çok iyi bir şekilde Topraklanması Gerek Parazit ünitelerinin EMC ünitelerinin takılması gerek.

Düşünün Yüksek akımla oluşan manyetik alan 5 voltluk bir elektrikle çalışan sistemi bu hale getirebiliyorsa. Bunun kat kat altında Yine elektrikle çalışan Vücudumuz ve sinir sistemimize neler yapabilir.??

  • Paylaş
evet çok doğru
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2982 Görüntülenme14 Takipçi10 Yanıt