Bilmek istediğin her şeye ulaş

Manzara fotoğrafçılığı için en iyi lensler nelerdir/nasıl seçilir? Manzara fotoğrafı nasıl çekilir?

  1. Lens seçimi konu ile alakalıdır,
  2. Asa tamamen ışık şartları ve yaratılmak istenen etki ile bağıntılı olarak değerlendirilir( Diyafram ve Enstantene daha önemlidir)
  3. Kompozisyon kurallarını bilerek çekim yapmak daha başarılı fotoğraf kareleri elde etmenizi sağlar,
  4. Filitre kullanımı estetik etkiyi arttırmak için kullanılanılacak bir araçtır (filitre kullanmadan da çarpıcı etkiler elde edilebilir)
  5. Herkesten farklı şeyler çekmek maharet değildir (görmek istediğinizi doğru yansıtmak amacı ile fotoğraf çekilir)
  6. Bir konunun fotoğrafını çekmek için konuyu derinlemesine incelemeli, onun insanlara aktarılacak en etkin anını tespit etmeli, gerekiyorsa birkaç kez aynı yere giderek araştırma çekimleri yapılmalı ve bu süreçler sonucunda final fotoğrafı elde ettiğimiz kanısına vardıktan sonra paylaşılmalıdır (en tehlikeli olan ben yaptım oldu demektir bunun sonucunda doğan binlerce görüntüyü paylaşım sitelerinde görmekteyiz SONUÇ tam bir görüntü kirliliği) Bir gezi esnasında her şeyin doğru olduğu ana denk gelinebilir,

Not: Fotoğraf ciddi bir iştir. Çektiğiniz her kare gelecek kuşaklara iletilen bir mesajdır, içinde sosyal, psikolojik, tarihsel vb. birçok bilgi taşımaktadır, bu yüzden konu ile bilgisi olmayan kişilerin sorulara cevap vermemesi kişisel ricamdır.

35 yılını bu işe adamış bir kişi olarak ben ve benim gibi bu işe gönül verenler zamanları yettiğince bu ve diğer platformlarda soruları yanıtsız bırakmayacaklardır.

Saygılarımla

Aydın Karadöller

  • Paylaş