Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maraton mesafesi neden tam 42.195 km'dir?

Bunun tarihi ve ilginç bir geçmişi vardır. Öncelikle Maraton koşusunun ortaya çıkışı Yunan ve Perslerin yaptığı bir savaşa dayanır. Yunanlar, Perslere karşı takviye isteği için Spartalılara "Phidippides" adında bir askerlerini gönderir. Bu asker 36 saatte 225, 5 km. yol kat eder ve sonra geri döner. Spartalıların desteğinin gecikeceğini anlayan Yunanlar Perslere saldırır ve zaferi alır. Persler strateji değiştirerek başkent Atina'ya doğru yürür. Phidippides, bu kez zafer müjdesini Atina'ya iletmek ve halka Pers ordusuna karşı hazırlanmasını haber vermek için 50 km. daha Maraton Ovası'ndan Atina'ya koşar. Zafer haberini "Niki" nidasıyla verir ve şehir meydanında bitkinlikle ölür.

Yüzyıllar sonra ilk modern olimpiyat olan
1896 Atina Oyunları'nda, Fransız tarihçi Michele Breal, Phidippides'in anısına müsabakalara uzun bir koşu eklenmesini teklif eder ve kabul edilir. Bu mesafe Maraton Köprüsü'nden Atina Olimpiyat Stadı'na kadar, 40000 metrelik parkurda kararlaştırılır.

42195 metrenin ortaya çıkması ise 1908 Londra Olimpiyatları'nda tesadüfen ortaya çıktı. Londra'da normal güzergah, Windsor Parkı'ndan White City Stadyumu'ndaki finiş çizgisine kadar 41843 metre kadardı. Ancak bitiş noktası Kraliyet protokolünün 352 metre gerisinde bitiyordu. İngilizler bitişin tam protokolün önünde gerçekleşmesi için mevcut mesafeye 352 metre daha ekledi ve mesafe günümüzdeki şeklini aldı. Olimpiyatlarda da böyle kullanılageldi.

MaratonPhidippides, Atina halkına zaferi müjdelerken... Luc-Olivier Merson, 1869
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2847 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları