Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marfan sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Verdiğim linkten "Marfer Sendromu Rehberine" online olarak ulaşabilirsiniz:

  • Paylaş
Marfan sendromu alter damarının büyük olmasından kaynaklanıyor diye biliyorum ve vucut yapısının bozukluğuna sebebiyet veriyormuş. Şahsen Leytonstone'da pnömotoroks rahatsızlığı sebebi ile gittiğim hastanede yapılan teknik ve teşhislerden anladığım kadarı buydu. Sanırım bende marfanım =)))
  • Paylaş
Marfan sendromu; kalp krizi belirtisi veren bir sağlık sorunudur.
Uzun boylu, kol ve parmaklarının boyu uzun olan, uzun gövde yapısına sahip ve omurga eğriliği, göz kusurları bulunan gençlerin kardiyak muayeneden geçirilmesi çok önemli. Çünkü “Marfan Sendromu” olarak adlandırılan bu durumu sahip bir kişi, aort ana atardamarında ortaya çıkan genişleme ve yırtılma nedeniyle ani kalp ölümü gerçekleşmesiyle, yaşıtlarına göre daha erken hayatlarını kaybetmektedirler.


Kalp ve kan damarları: Marfan sendromunda görülen en ciddi sorunlar, kalp ve kan damarlarıyla (blood lessels) ilgilidir. Aort (aorta), kanı kalpten vücudun geri kalanına taşıyan çok büyük bir kan damarıdır. Marfan sendromlu kişilerde, aort duvarı zayıflayabilir ve esneyebilir (aort genişlemesi, aortic dilatation, aort dilatasyonu). Aort dilatasyonu tedaviedilmezse, aort duvarı yırtılarak veya kırılarak çok ciddi kalp sorunlarına neden olabilir. Bunu önlemek amacıyla, Marfan sendromlu kişiler düzenli olarak izlenmelidir. Hastalıktan etkilenen bazı kişilerin kalp yapısı değişerek kalbin normal çalışmasında ve ritminde sorunlara neden olur. Bu durum yorgunluğa ve nefes darlığına yol açabilir. Kalbinde bu yapısal değişimler gerçekleşen insanlar, aynı zamanda kalp enfeksiyonlarından da kolaylıkla etkilenebilirler. Bu kişilere, örneğin dişleriyle ilgili herhangi bir işlem yaptırmadan önce, antibiyotik almaları tavsiye edilebilir. İskelet: Marfan sendromlu pek çok insanın boyu aşırı uzundur veya en azından ailesindeki hastalıktan etkilenmemiş kişilere göre daha uzundur. Marfan sendromu, iskelettekiuzun kemiklerini etkiler. Bu nedenle, hastalıktan etkilenen kişilerin özellikle kolları, bacakları, parmakları ve ayak parmakları uzun olabilir. Marfan sendromlu kişilerin yüzü tipik olarak uzun ve dardır. Ağzın çatısı kavisli olabilir ve bu da dişlerin sıkışık gelişmesine yol açabilir. İskeletle ilgili diğer sorunlar, omurga eğriliği (skolyoz,scoliosis) ve anormal bir şekle sahip göğüs kemiği (sternum) olabilir. Gözler: Marfan sendromlu insanlarda, göz merceklerinden biri veya her ikisi birden yeniden kayabilir. Buna göz merceğinde kayma (dislocation) adı verilir. Marfan sendromlu insanların çoğu uzağı göremez (miyop, myopic) ve gözlük kullanmaları gerekebilir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

418 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları