Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marjinal fayda ve marjinal maliyet ikilisini en basit tanımla ve bir örnekle açıklayabilir misiniz?

En anlaşılır halini bulmak için önce marjinal kelimesini kavramalıyız. Daha doğrusu MARJ ifadesini net anlamalıyız.

Marj sınır demektir ekonomide de. Yani eldeki herhangi bir ekonomik verinin ulaşabileceği son sayısal değer.

şimdi buradan hareketle Marjinal Fayda ,

Elde edilen faydanın sınır noktasıdır. Yani çok susuz olduğunuzu varsayın önünüze konan 1 bardak su için ölecek kadar susuz kaldığınızı düşünün. Ve suyu içmeye başlayın ilk yudumda ki tatmin duygusu (fayda) ne kadar yoğundur değilmi. İşte o andaki fayda en yüksek değerindedir. Suyu içtikçe susuzluğunuz gider ve bardağın sonuna doğru artık bırakın o bir bardak su için ölmeyi, doyum noktasından sonra kalan suyu yere bile dökebilirsiniz artık. İşte doyum noktasındaki fayda miktarıda marj noktasıdır. Yani artık maksimum faydayı elde etmişinizdir. O sınırdan sonra artık o suyu içmek size hiç bir fayda sağlamayacaktır. Ahanda o nokta MARJİNAL FAYDA denir.

Gelelim Marjinal maliyete. Örnekteki bir bardak suyun her yudumu için EK yapacağınız maliyettir. Yani üretimdeki her bir birim artış için katlanılması gereken ek maliyettir. Buradaki EK kelimesi önemli çünkü üretilecek toplam ürün sayısı için (marj) maliyet zaten hesaplanmıştır. Mühim olan bir birim daha arttığında maliyet ne oluyor artıyormu azalıyormu?

Su örneğinden yola çıkarsak ilk yudum için ölmeyi göze almıştık değil mi? Ama son yuduma kadar o fayda için katlanacağımız bedel gittikçe düştü çünkü doyum noktasında artık marjinal fayda sıfırlandı. Hatta son yudumu alamadan suyu döktük yani o üretim maliyetide sıfırlandı.

Ahanda bu da Marjinal maliyettir.

hem marjinal fayda hem marjinal maliyet üretilen mamül veya faydanın nev'i ne göre artan yada azalan yönde olabilir.
  • Paylaş
Marjinal maliyet, bİr firmanın üreteceği ek bir mal için katlanacağı maliyet. Kabaca bir fabrika düşünürsek bir malın maliyeti aanit maliyet ve değişken maliyetlerdir. 100 tane öal üretiyorsa, üreteceği 101. Mal için aanit maliyetler yani kira vs değişmezken ürünün hammeddesi için ek malşyete katlanılacaktır.

Marjinal fayda da tüketilen ek bir malın verdiği fayda diyebiliriz. Çok açsın 10 tane pasta dilimi var. Aldığın ilk pastanın faydası yüksektir, 2. 3. 4. Pastanın da faydası oldukça yüksektir. Doyuma ulaştıktan sonra ki alacağın 5 pasta ilk pasta kadar fayda vermez. 6. 7 pastayı da yersen 8. Pastayı yemek daha zor olacak hatta sana zararı bile olacaktır. Buna marjinal fayda ya da azalan verimler kanunu denebilir.
  • Paylaş