Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marka patentini almak (isim+logo) ne kadar zaman alır?

Yalnızca marka ismi ve logosu oluşturma amacıyla başvurulan marka patentini alma işlemi toplamda ne kadar sürer ? Düzenle
Bu süreç bizde 1 yılı buldu. Marka başvurusu sırasında sınıf seçiyorsunuz ve her sınıf için başvurunuz yapılıyor, sonra askıda bekleme süresi var. Bu sürede itirazlar varsa bunlar değerlendiriliyor. Her şey yolunda giderse 6 ay ile 1 yıl arasında tüm süreç tamamlanıyor. Tavsiyem logonuz ve markanız kesinleşti ise ve büyük çapta bir iş yapacaksınız, dahil olduğunuz sınıflarda bu başvuruyu bir an önce yapmanız.
  • Paylaş
2

Eski Inploider, Aynı isimle bir başkası bizden sonra marka patent başvurusu yaparsa öncelik bize mi ait olur ? Kuyruğa girmiş gibi mi oluyoruz ? Bunu sormamdaki amacım öncelikle oluşturmak istediğim markanın domainin alıp ardından hemen marka başvurusu yapacağım. Benden sonra gelen kişinin başvurusu benden sonra olmalı ki domainimdeki isim hakkımı da muhafaza edebileyim.

Fatih Uzun, Başvuru yapılan marka, tarih saat hatta saniye itibari ile korunmaktadır. Sizden sonra yapılan başvurular Türk Patent Enstitüsü tarafınca 6 ay sonra RED kararı alacaktır.

Markalar; başvuru yapıldıkları tarih, saat hatta saniye ile korunmaya başlarlar.
Türk Patent Enstitüsü korumasını başlattığı marka tescil başvurularını;
- 6 aylık şekilsel inceleme döneminden geçirmektedir; başvuru yapılan marka, marka anlamı taşıyor mu? , önceden tescilli herhangi bir markaya benziyor mu? , v. S
- 3 Ay Resmi Markalar Bülteni; şekilsel inceleme sürecinden sorunsuz geçen marka tescil başvuruları, T. P. E tarafınca kabul görererk, 3. Kişi ve kurumların itirazına sunulmaktadır. Bu aşama da T. P. E kendi kabul kararına itirazı olan var mı diye bakmaktadır.
- Belge düzenleme; 3 aylık resmi markalar bülteninde yayınlanan marka tescil başvurularına itiraz gelmediği takdirde T. P. E başvuru sahibine yada vekil firmaya başvuru yapılan markanın yayınlandığını, itiraz gelmediğini ve 10 yıllık tescil için hak kazandığını tebliğ etmektedir. Tebliğe istinaden 10 yıllık tescil harcını talep etmektedir. Başvuru sahibi yada vekil firma tescil harcını yatırdığında T. P. E maksimum 2 ay içerisinde tescil belgesini düzenleyip başvuru sahibi yada vekil firmaya göndermektedir.

Özetlemek gerekir ise; marka tescil başvruları her hangi bir problem çıkmaz ise ( itiraz gibi ) 11 ay gibi bir sürede tescile bağlanmaktadır.

Saygılar,
Fatih UZUN
Marka ve Patent Danışmanı
ayrintipatent.com
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

706 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt