Bilmek istediğin her şeye ulaş

Markalaşma sürecinde "brand extension" ın önemi nedir?

'brand extension' ı marka uzantısı olarak çevirebiliriz.Bu uzantı tüketicinin beklentisine göre şekillenir.Ünlü bir markanın alanına girilir ya da onun bir alt kategorisiymiş gibi biz tüketicilere değişik bir şekilde takdim edilir.

Marka uzantıları bugün yeni kategoriler için kaldıraç görevi görmekte yani bu markalaşma sürecindeki  asıl amacı ;markanın güzelliğinden yararlanmak onun ulaşamadığı iş pazarları ele geçirmek diyebiliriz.
  • Paylaş

Brand extension bir firmanın markasını yepyeni bir ürün dizisinde kullanmaya başlamasıdır. Özünde, söz konusu firmanın mevcut markasının gücünü kullanmak vardır. Amaçsa  marka bilinirliğini, marka ve işletme prestijini yeni girilecek olan ürün dizisine taşımaktır.Brand extension sayesinde yeni bir marka yaratmanın getireceği ilave tutundurma maliyetlerinden kaçınılabilir ve  de zaten başarılı olan bir markanın gücü yeni ürüne taşınabilir. Tehlikeli yanı ise, kendisine doğru genişleme yapılan ürünün başarısız olması durumunda bunun sonuçlarının tüm markaya yansımasıdır. Büyük firmalar için önerilebilir bir tutumken küçük işletmeler kendilerini riske atmamak adına girişmese daha mantıklı olabilir.
  • Paylaş