Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marmaray projesini nasıl buldunuz?

Ben bir inşaat mühendisiyim, benim için önce can güvenliği gelir. Meslektaşım bir mühendisin bakış açısını açıklamış. Bir de sanırım değinmemiş ama yapım esnasında oluşan kısmi oturmalar tüplerin krikoyla kaldırılıp altına kum eşelenmesi suretiyle iptidai bir şekilde onarıldı diye okudum. O kumun oradan çıkması ve tüplerin tekrar oturması minnacık bir deprem olmasa bile an meselesi. Oy hırsı ve cumhuriyet bayramımızı gölgeleme amaçlı aceleye getirilen bu proje aşağıdaki linklerde yazanların da ışığında tamamen güvensiz. Zaten ilk birkaç gün tünelin tren yerine yürüyerek geçilmiş olması da bu mühendisin yazdıklarını doğruluyor. Ben kullanmadım ve kullanmayacağım, kullananın da şansı açık olsun. Umarım deprem trenin çalışma saatleri dışında olur ve çok can kaybı olmaz.
  • Paylaş
İstanbul'lu biri değilim duyduğumuz kadar İstanbul trafiğini bilmeyen yok bu yüzden bence bu proje mükemmel trafiği rahatlatmak açısından yeterince büyük bir proje bu sayede İstanbul trafiği biraz olsun rahatlamıştır.
  • Paylaş
Tuzla'da yaşayan biri olarak Sirkeci'ye gitmek için yepyeni bir alternatif. Tuzla'dan Kartal metrosuna geldikten sonra Kartal'dan Ayrılık Çeşme durağında inip Marmaray aktarması ile Kartal'dan 35 dk'lık bir yolculukla Avrupa Yakası'nda olmak gerçekten anlatılmaz yaşanır. Ayrıca Kartal'dan Üsküdar iskele meydanına ulaşım için yepyeni bir güzergah oldu. Proje tartışmasız büyük zaman tasarrufu sağlıyor.

Ancak bazı problemler var ki bunların çözümü görmezden geliniyor. Örneğin Tuzla'da oturan biri olarak anadolu yakası metrosunu kullandığımızda Kartal'da metro bittiği için metrodan çıkanlar Tuzla istikametinde yollarına devam edebilmeleri için otobüs ile aktarma yapmalılar. Ancak bu konu görmezden geliniyor ve Kadıköy'den gelen otobüsler de dolu olduğu için izdiham yaşanıyor. Oysa ki metrobüs mantığında olduğu gibi sürekli seferlerle Tuzla istikametine hizmet rahatlıkla devam edebilir. Ancak burada siyasi bir takım stratejiler olduğunu görüyoruz.

Benzer durum Marmaray için de geçerli olacak. Çünkü Marmaray'da Üsküdar'dan çıkanların gideceği yer bir kaç otobüs durağı ve minibüs kuyruğu olacak. Yol yine aynı yol trafik yine aynı trafik. Metro çıkışlarından sonra da sürekli seferlerle hizmet devam etmeli.

Bir Tuzla'lı olarak "İstanbul Tuzla'dan başlar" diye övünen yerel yöneticiler hizmetin en son Tuzla'ya geldiğini söyleyemiyorlar.
  • Paylaş
Kendi adıma gayet güzel ve yapılması gerekli olan bir projeydi. Gerçekten de iki yaka arasında büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor. Ancak güvenilirliği konusunda benim de endişem var. İyi ki japon eli değmiş.
  • Paylaş