Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mart ayı itibariyle ülkemizi büyük bir krizin beklediğini biliyor musunuz? Önlem aldınız mı? Evet ise düşünceleriniz?

Türkiye ekonomisi şu anda dünyadaki ekonomik krizin %100 olarak etkileyeceği bir ekonomi biçimi değil.

Farkındaysanız 3 yıldır kriz lafı ediliyor ancak kriz gelişmiş ülkeleri çarpıyor. Hiç ortadoğu ve asya daki gelişmekte olan ekonomilerden kriz haberi duydunuz mu?

Bizim ülkemizde ekonomisi gelişmekte olan bir ülke ve aynı segmentteki tüm ülkeler gibi daimi bir kriz içerisinde zaten, ancak bu kriz şuanda yaşanan krizle aynı  şey değil.

Şuanda yaşanan kriz abd nin altın karşılığı para basma politikasından vazgeçmesinden sonra piyasaya sürdüğü karşılıksız trilyonlarca doların keridye dönüşerek toplumlara cebinde veya ülkesinde olmayan parayı harcatmasından kaynaklanan ve negatif tasarruftan doğan bir kriz.

Gelişmekte olan ekonomilerde, paradan ve ranttan para kazanma, toplum geneline tam olarak yayılmadığı ve reel ekonomi hala ülkelerin altın rezervlerine bağlı olarak üretimden döndüğü için bu krizin irlanda yunanistan abd gibi bir etkisinin ülkemiz üzerinde olmayacağı kesindir..

@cambaz ın tavsiyesi bireysel borç stoğunu artırmamak adına çok güzel uyulmasını bende tavsiye ederim.

  • Paylaş
Kriz kelimesi "crisis" bize ait değil ama biz bu kelimey, malesef çok benimsedik. Her krizden de ne hikmetse yeni zenginler türedi. Öncelikle şunu düşünüyorum, yeni ekonomik satrancı kimler oynuyor ve bu satranç turnuvasında kim şampiyon olacak :)
  • Paylaş
Hayır
  • Paylaş
Yoo önlem falan almadım
  • Paylaş
Ne yapabilirizki önlem olarak şimdide krizdeyiz zaten 
  • Paylaş
Bir kaç tane kredi kartı kullanıyorsanız 1 e düşürün, hatta hiç kullanmayın. Mümkün oldukça nakit birikim yapılması gibi önlemler alabiliriz
  • Paylaş
Mart ayı derken 2013 sanırım (inploidde yeniyim kusura bakmayn )

Kriz yok bütçe açığı var ; zamlarla telafi edilir gibi...

Ekonomi çok değişken bence inploidde mikro değil makro ekonomik sorular sorulsa bence daha iyi olur gibi
  • Paylaş
1

Hakan, Mart 2012 için sorulmuştu soru, panik yapılacak bir durum yok demiştik . Sonuç ortada inploid yazarları 12 den vurmuş.:)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1495 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları