Bilmek istediğin her şeye ulaş

Masaüstü uygulama geliştirmek için hangi programlama dilini önerirsiniz?

Üniversite'de 2 dönem java dersi aldım ancak derleyici dışına çıkamadık, yazıp derleyicide çalıştırdık diyebilirim sadece. Şimdi kendimi geliştirme amaçlı programlama dili Öğrenmek istiyorum. Masaüstü uygulama geliştirebileceğim hangi dili önerirsinizDüzenle
Java biliyorsanız Java ile masaüstü uygulama geliştirebilirsiniz. Örneğin eclipse Java ile yazılmıştır. Bunun dışında C#.NET windows masaüstü için oldukça uygun.
  • Paylaş
Farklı bir dil istiyorsan Delphi ya da python olabilir. Ama javanın da üstüne git gidebiliyorsan uzmanları mumla aranıyor ve çok değerlidir.
  • Paylaş
C dili tabanını bir öğren derim visuala falan bir bak
  • Paylaş
Windows için C#, OSX için Swift. Bir kere yazayım ikisinde de çalışsın dersen, Java ile masaüstü yazılım hazırlamak, hem çok zahmetlidir (Java zahmetli bir dildir çünkü), hem çok uzun sürer. Benim tavsiyem biraz farklı olacak: HTML+CSS+JS öğren, bunun yanına Bootstrap ve jQuery kat, ve nwjs.io kullanarak her platformda çalışacak ve hepsinde aynı görünecek bir masaüstü uygulama yaz. Süreyi atıyorum; aklındaki yazılımı Java ile yazman, öğrenme süresi ve geliştirme süreci dahil 6 ay sürecekse, aynı şeyi HTML+CSS+JS+Bootstrap+jQuery+nwjs ile, öğrenme süresi ve geliştirme süreci dahil 5 ay sürer.

Karşı çıkacaklara birkaç rakam (karşılaştırmalı) :
Java öğrenmek: Başlangıç seviyesine ulaşmak 1 ay, orta seviyeye ulaşmak 1 yıl, Swing öğrenmek 6 ay.
HTML öğrenmek: herşey dahil 1 ay.
CSS öğrenmek: herşey dahil 1 ay.
JS öğrenmek: Başlangıç seviyesi 1 hafta, orta düzey 1 ay, ileri düzey 1 yıl.
jQuery öğrenmek: tamamı 1 ay.
Bootstrap öğrenmek: tamamı 2 gün.
nwjs öğrenmek: 1 ay.

Java öğrenmek çok uzun, zahmetli, ve sancılıdır. Üstelik Java öğrendiğinde Android için yazılım geliştirebilir hale gelmezsin; ama HTML+CSS+... Öğrendiğinde web siteleri de yapabilecek bir hale gelirsin. Ona bir de Meteor çatısını katarsan webde her türlü işini görürsün.

Tecrübelere dayanarak konuşuyorum. Java ile cebelleşeceğine web teknolojilerine odaklan, daha az saç dökersin :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

151 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt