Bilmek istediğin her şeye ulaş

Masonluk hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni okumaya başladığım DAN BROWN ''KAYIP SEMBOL'' kitabında masonlar hakkında bilgi vermiş. Bende merak edip biraz araştırdım ve ilk mason grubun ingiltere de inşaat çalışanlar topluluğundan oluştuğu ve meslek sırlarını birbirleriyle paylaştıkları ama daha sonra aydın insanların katıldığı büyük bir locaya dönüşmüştür. Masonlukta din, dil, ırk ayrımı yapılmaz masonlar birbirlerine kardeş derler. Günümüzde Türkiye de 10 bin civarında mason bulunmaktadır.
 • Paylaş
Rukiye Koksal (@hindiba_1) hariç kimsenin bir bilgisi yok anlaşılan. Bir inşaat mühendisi olarak tabii ki ben de bu konuyla ilgilendim, araştırdım. Bizde mason diye tabir edilen lonca öncelikle Almanca'da Frei Maurer Bund, İngilizce'de Freemasonry yani özgür duvarcılar loncası oluyor. Bu arkadaşların kökeni inşaat ustalığı yani zamanlarının (1700'lü yıllar) hem mimar, hem mühendis, hem inşaat ustası hem de müteahhidleri. Bu loncanın beş temel prensibi var:
 1. Özgürlük
 2. Eşitlik
 3. Kardeşlik
 4. Hoşgörü
 5. Humanizm

Bu arkadaşlar tüm sosyoekonomik katmanlardan toplanıyorlar ve bir lonca oluşturuyorlar, günümüzün sendikasi gibi bir şey. Tabii orada nasıl çalışacaklarından ne fiyat isteyeceklerine kadar karar veriyorlar. Masonlar dediğimiz gibi mimar mühendisler ve inşaatın nasıl yapılması gerektiği konusunda tecrübeyle edindikleri bir çok bilgiye sahipler ve bu bilgileri loncalarından dışarı çıkartmıyorlar ki, fiyat kıran uyanıklar işe giremesinler. Sırlarını saklamaya da loncaya üye olurken yemin ediyorlar da sırlar bugün herkesin inşaat mühendisliği bölümleri ya da meslek liselerinde öğrenebileceği cinsten. Tabii ki bu arkadaşlar bu kadar organize olup bir de işleri lonca içinde birbirlerine paslayınca beraberce zengin oluyorlar.

Eh para bol olunca sadece parayı depolayıp sıfırlamıyor hayır işleri de yapıyorlar, öğrencilere okumaları için destek oluyorlar ama müspet ilimle uğraştıklarından dinle doğal olarak ilgilenmiyorlar ama ateist olmak ya da herhangi bir dine ne tabi olmak ne de olmamak bir gereklilik mason olmak için. Katolik kilisesi bu arkadaşların kendi prensiplerine de uyduğunu düşünüyor, yani biliyorum kızıyorsunuz ama prensipler her vicdan sahibi insanın sahip olması gereken prensipler. Müslümanlarsa 1974 yılında Mekke'de masonluğun İslam'la bağdaşmadığını açıklıyorlar, neden anlamadım, 5 prensip hala aynı 5 prensip... Bu arkadaşlar tapınak işi dedikleri tören ve toplantılarını yapıyor, birbirlerine işleri nasıl yaptıklarını genellikle de teknik detayları aktarıyorlar. Tapınaklarında aslında önce bir tören yapılıp ardından iş konuşuluyor.

Masonluğa örnek olan bir de eski bir lonca var Taş işcisi kardeşliği denilen bir lonca tarihi 1390'lara dayanıyor.

Tabii ki bu kadar teknik bilgileri ve dayanışmalarıyla zengin olmuş bir loncanın etki ve ilgi alanı genişliyor, aralarına zamanla her meslek grubundan başarılı ve başarılı olabilecek insanları da alıyorlar. Aşağıdaki linklerden yüzyıllara ayrılmış olarak meşhur masonlara bakabilirsiniz.

kaynaklar:
 • Paylaş
Örnek müslüman bir Türk kadını ayakta alkışlıyorum seni elfida:D Harikasın, tavırların falan mükemmel:) Hahahahah
 • Paylaş
Atatürk' ü öldüren insanlar hakkında bir Türk olarak ne düşünebilirm ki?
 • Paylaş
Kahrolsun masonluk.. Ne geliyorsa bu dünyada insanlık dışı adına başımıza, hepsinin sorumlusu onlar. Davaları uğruna yapay depremlerle insanları öldüren, soykırımla istemdikleri ırkı yokeden mahluklar..
 • Paylaş
1

Şaman, Hocam ağır ithamlarda bulunmuşsunuz. Her şey tamam da mesleğim gereği ilgimi çekti. Binaları çökertip insanları öldürebilecek güçte yapay deprem oluşumu nasıl sağlanıyormuş. Bu bilgiyi nereden aldınız, internette bahsettiğiniz boyutta yapay deprem oluşumuyla ilgili kaynak bulamadım Bir isim verebilirseniz belki ben de konuyu okuyup hem merakımı giderir hem de mesleki bilgimi arttırırım.

Dikkat ettim de elfida, habire lanet okuyorsunuz. Her paylaşımınızda lanet beddua. Masonluk beni ilgilendirmez ama bu okuduğum 3. yorumunuz sürekli lanet okuyorsunuz bir şeylere. Sizin gibi düşünmeyenlere, sizden olmayanlara. Neden?

 

 • Paylaş