Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematiği en kolay nasıl anlarım?

Matematik zaten kolay anlamanın bilimidir. Bu soruyu sorduğunuza göre matematikten anlamıyorsunuz. Sorun değil herkes matematiği anlayamaz, anlamadığı için de sevemez. Bence matematikten geçer not almaya çalışıp sözel derslerinize ağırlık verin.
  • Paylaş
Matematiğin ne demek olduğunu soruştur. Ne olduğunu bilmediğin bir konuyu anlamazsın.
Ama lütfen TANIM ile TARİF i karıştırmadan. Matematiği anlamanın yolu bundan geçer.
Bir insanı matematik ten soğutmanın en temiz yolu tarif etmektir.
okullarda da bu işi hemde tanım kılıfıyla yaparlar. Şimdi soracaksın tanımı nedir.
İşte püf noktası burası bu tanım kendine özgü olmalı.
Unutma kafan karışacak araştırırken ama TANIM İLE TARİFİN FARKINI TANIMLA SONRADA MATEMATİĞİ TANIMLA GÖRECEKSİN ARTIK SEN MATEMATİK BİLİYORSUN.
ASLINDA BU KADAR KOLAY AMA NEDEN İNSANLARDAN BUNU SAKLARLAR HATTA GİZLERLER BİLMİYORUM BUDA DİKKAT ÇEKİCİ BİR KONU.

  • Paylaş
Severek anlarsın; sevmen içinde yapabildiğin konulardan sorular çözerek çalışmaya istekli hale gelirsin gerisi de gelir zaten :)
  • Paylaş
İlk önce matematiği öğrenmeyi gerçekten istemelisiniz. En temel kısımları en iyi şekilde öğrendiğiniz takdirde soruları çözebilirsiniz. Oyunu kurallarını bilmeden oynayamazsınız. Örneğin üslü sayıların temellerini öğrenemediğiniz takdirde zaten soruyu çözmezsiniz. Zor veya kolay soru yoktur. Çözebildiğiniz ve çözemediğiniz soru vardır. Genellikle dersler uzun ve sıkıcı bir şekilde anlatılır. Gereksiz kelime öbeği içinde kaybolursunuz. Derslerde soruyu neden çözemediğinizi değil problemin nasıl çözüleceği anlatılır. Halbuki insanlar hata yaparak öğrenirler. Eğer hiç hata yapmamışsanız doğruyu öyle yapılması gerektiği için yaparsınız neden yaptığınızı bilemezsiniz. Ben size "tonguç akademi" deki videoları izleyip ondan sonra soru çözmenizi ve çözerken de notlara sık sık bakarak çözmenizi tavsiye ederim. Eğer problemler ve bulmacalardan zevk alıyor ve çözebiliyorsanız zaten matematik sorularınıda çözebilrisiniz. Okullarda gösterilen matematik ve sınavlarda sorulan sorular matematiğin çok küçük bir bölümü.
  • Paylaş
Adım adım matematik diye ünlü bir kitap var. Cok etkili bir öğrenme den ziyade pratik ve temel veriyor. Temel i alırsan matematigin kendisine isteğin daha cok artacaktır bence.
  • Paylaş
Matematigi kolay anlamanın yolu matematiği sevmekle başlar onun üzerine ne kadar titrersen o kadar kolay anlarsın.
  • Paylaş
Matematiği anlamanın yolu tarihi sevmektir aslında. Yanlış duymadınız, tarihi sevmek. Hiçbir alan, matematik kadar haksızlığa uğramamıştır sanırım. Ezberciliğe kurban ettiğimiz, öğrendiğimiz her teoreme sanki gökten zembille inmiş gibi muamele ettiğimiz, öğrenciliğimiz müddetince öğretmenimize "neden böyle, bunu kim, neden düşünmüş, yaşamın hangi sahnesi bu teoremin oluşmasını mümkün kılmış... ? " kabilinden, irdeleyici soruları sormadığımız bir derstir matematik. İrdelemeyince anlamaz, anlamayınca da sevmeyiz. Oysa neredeyse insanlık kadar eskidir matematik. Hiç olmazsa Babiller, Antik Yunan'dan başlayıp kitaplarımıza girmiş konuların nereden geldiği konusuna biraz eğilmek gerek. Gökyüzündeki büyülü dünyanın, astronomik gözlemalerin geometrinin, trigonometrinin gelişimine açtığı yolları bilmek gerekir. Felsefeye de biraz bakmak gerekir. Öklid'in, Pisagor'un biyografilerine bir göz atmak gerekir. Bilimin ilginç tarihi içinde matematik uğruna dönen entrikaların Holywood filmlerini aratmayacak ilginçlikteki heyecan verici hikayelerini öğrenmek bir matematik öğrencisine mutlaka çok şey katacaktır.

Matematik yaşamın modellenme aletidir, canlıdır ve her yerdedir. Bunu bilmek bile matematiği sevmek için yeter. Sevilen şeyin peşinden gidilir, zorluklarına göğüs gerilir, öğrenilmesinden keyif alınır. İşte o zaman anlaşılmaz şeyler anlaşılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

299 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt