Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematik sezgisel bir bilim midir?

Değildir. Birçok diğer alan gibi tutkuya ve çok çalışmaya dayanır. Tabii, her alan gibi genetik avantajların başarıda belli bir önemi vardır. Bununla beraber, Mozart gibi Gödel veya Turing'inde sezgileriyle hareket ettikleri veya ilham perisi bekledikleri tamamen mittir. Sabah akşam çalışırlardı ve başarıları temelde bunun sonucudur.
  • Paylaş
Kimine göre matematik salt uygulamadan çıkmıştır. Kimine göre sezgilerin ürünüdür.
Kimine göre her ikisini içinde barındıran gizemli bir yapıya sahiptir.
Kimine göre matematiğin ortaya koyduğu bilgiler, kuşku duyulmayacak düzeyde güvenilirdir.
Kimilerine göre doğruluğuna karar veremediğimiz bilgiler içermektedir.Matematiği bir keşif olarak görenler, fizikçiler gibi olguları doğrudan gözleme ve test etme gibi şanslarının olmadığını düşünürler. Onlara göre, matematiksel doğruları matematikçiler önce sezgileri yoluyla keşfederler sonrada onların formal ispatlarını yaparlar.Keşif fikrini savunanlar için matematiksel nesneler ve bilgiler gerekli, mükemmel, ezeli ve ebedidir.Bizden önce vardılar bizden sonra da var olmaya devam edecekler. Böylece, matematik doğadaki ilişkilerin doğal bir örüntüsü olarak ortaya çıkmaktadır. Bir başka deyişle, bu örüntüler var ve biz onları keşfediyoruz. Matematik orada hazırdır, vardır, olduğu yerde yeniden keşfedilmektedir.

oMatematiği bir icat olarak gören görüşe göre ise matematiksel bilgi tamamlanmamış ve sürekli gelişme halindedir.
Böylece, onun mükemmelliğinden ve kesinliğinden söz etmek oldukça zordur.
Bu iddiayı yaparlarken matematiksel bilgilerin öznel olarak matematikçilerin kafasında rasgele ortaya çıktığını ima etmemektedirler.
Onlara göre, matematik insan zihninin bir ürünü olduğuna göre matematikçiler her zaman dünyamız için yeni temsiller icat edebilirler.


bilmat.org/calisma_grubu/wp-content/uploads/2013/12/MF1. pp
  • Paylaş
Aslında matematik hayatın ispat biçimidir. Bilimsel olması sezgiden uzaklaştırıyor. Bilim kesin ve nettir sezgiden uzaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

102 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları