Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematik hakkında neleri bilmeliyiz?

Kimilerine göre matematik anlamsız sayılardan ve formüllerden oluşan gereksiz ve zor bir derstir. Kimilerine göre keyif aldığı ve hayatının bi çok alanında faydalandığı bir ders.
Bana göre de öyle, mesleğimizde kullandığımız matematik bir yana insan ilişkilerini görmemizi sağlayan, sebep sonuç ilişkilerini değerlendirebilmemizi sağlayan bir bilimdir.

Peki neden korkarız matematikten?

İlkokuldan itibaren matematik bazı çocukların korkulu rüyası olmuştur. Hiç
çözülemeyen ve asla başaramayacağı bir ders olarak çoktan beyninde yer etmiştir. Sınavdan önce korku heyacanı yaşandığından bir çok öğrenci bildiklerini bile unutur, tahtaya kalkıparkadaşlarının önünde rezil olmaktan çok korkar. Bu sebeple gelecekte öğrenebileceği bilgileri de aslında kendi beyniyle
engellemiş olur.

Matematik ile ilgili yapmanız gereken ilk iş çarpım tablosunu ezberleyin ve
bilinmeyenlerden asla korkmayın.

Matematik

Tabi matematik korkusu üzerine matematik öğretmeni korkusu faktörü de eklenince iş perçinleniyor. Çünkü matematik öğretmenlerinin hepsi için diyemem tabii ama bazıları (mesela benim üniversitedeki matematik hocam) bizim başarısız olmamızdan hoşnut oluyordu, sadece kendisi bu konuda en iyisiymiş gibi hissetmeye çalışıyordu sanırım, ben ise kendisinin iyi bir matematikçi olduğunu ama iyi bir eğitimci olmadığını düşünüyorum.

Matematik

Gerçek hayat matematiği;

1. Basit ve birleşik faiz oranları: Kazandığınız parayı nasıl değerlendireceğiniz ve yatırımınızı nasıl yapacağınıza karar vermek açısından çok önemlidir.

2. Fiyatları anlama ve değerlendime: Bu da özellikle kredi kartına taksit yapılan ya da nekit alınan işlemlerde hangisinin daha avantajlı olduğunu bilmek açısından önemli.

3. Maaş hesaplama : Bu ay ne kadar maaş alacaksınız, ne kadar mesai yaptınız ve vergi dilimine girdiniz mi.

4.Grafik Okuma :Gazete dergi ve haber okurken bazı grafikleri anlamanız gerekir.

5. Temel olasılık ve istatistik hesabı : Hayatta başnıza gelecek olaylarda ihtimal ve riskleri değerlendirmeniz için gerekli.

Bu kadar matematik yeterli aslında, daha fazlasını bilmeye mühendis değilseniz gerek yok.

Trigonometri, diferansiyel denklem de neymiş?
  • Paylaş
Tüm matematiğin sonuçta dört işleme indirgenebildiğini bilmek iyi olur. Lisedeydim ve matematikte oldukça hızlıydım, Pascal Üçgeni'yle çözülmesi gereken bir seri sorusu gelmişti. Hızlıydım ama konuyu öğrenmemiştim, bütün soruları bitirdikten sonra aldım seriyi, eleman eleman on haneye kadar hesapladım, topladım. Çoktan seçmeli sınavda doğru cevabı bulmak süper kolay olmuştu. Tabii yine 10 almıştım sınavdan bir de üstüne hocadan övgü; "Pascal Üçgenini Şaman hariç kimse anlamamış" demişti :) Tabii ki hiç bozuntuya vermemiştim.
  • Paylaş
2

Hakan, Bak yaaaa inadına yapıyon dimi:-) üç bilinmeyenli bir denklemin birinci bilinmezine, bilinmeyen var sorunun devamı bilinemez diye yazan ben. o sınavdan koca bir sıfır almıştım. Şuan sana gıcık oldum bilesin :-)

Şaman, Hoca da hainmiş, en azından mantıksal çıkarımın için puanın yarısını vermeliymiş :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1331 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt