Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematik soru çözme hızımı nasıl artırabilirim ve çarpanlara ayırma konusunda nasıl başarılı olabilirim?

Soru çözme hızı için konulara göre basitten zora doğru dizilmiş tiplerde (sanırım soru bankaları da bu tipte) soru kitapçıkları var. Her konu için bunlardan edinerek ve bol bol soru çözerek hız arttırılabilir.

Aynı tavsiyeyi çarpanlara ayırma için de söyleyebilirim. İnternette bulunan videolardan çözüm yöntemleri öğrenilebilir.
  • Paylaş
Sayın @dilekceylan 'ın yanıtını üzülerek çok tehlikeli buldum. Bir süredir gönüllü matematik eğitimi veriyorum. Matematik çok test çözmeyi gerektiren bir bulmaca bilimi değildir. Çok test çözmek sınav başarısını artıracaktır ve ne yazık ki Türkiye'de bir öğrenci bunu ister istemez yapmak zorundadır. Ama, bu testler matematiğinize çok az şey katar ya da hiç katmaz.

Sınav başarınızı test çözme yoluyla artırmaktan kalan boş zamanlarda matematik öğrenmek isterseniz; popüler bilim ve matematik kitabı okumayı (örnek: idefix.com/kitap/matematik-histerisi-ia... ), Nesin Matematik Köyünü incelemeyi (matematikkoyu.org) ve okulda aldığınız matematik derslerinden (testler dahil) matematik öğrenmeyi beklememeyi naçizane tavsiye ederim. Bir de Türkçesi yeterli olmasa da wikipedia çok işe yarar (tr.wikipedia.org/wiki/Matematik) .
  • Paylaş
Çok çalışarak hergün tekrar ederek gerçekten yapacagına inanarak çalışırsan yapabilirsin :)
  • Paylaş
Formüllerin hepsini bir kağıda yazıp bu kağıda bakarak soru çözmeni öneririm. Soru çözüp konunun üzerine düştükçe ve yapamadıklarını hocalarına sorduğun takdirde verim alacağından eminim.
Kolay gelsin :)
  • Paylaş
Soruyu okurken aklında bir denklem kurarsan adım adım ilerler çok fazla soru çeşidi çözerek sorulara aşinalığını artırırsan hızını artıracağını düşünüyorum çarpanlara ayırma biraz görme işidir eğer çok eksik hissediyorsan kendini bu konuda çözümlü sorulara bakmayı dene belki sana yol gösterebilirler.
  • Paylaş
Çarpanlara ayırma konusunda belli bir süre, kendinizden emin oluncaya kadar pratik yapmak bence yeterli. Daha sonra, yıllarca bu konuyla ilgilenmeseniz dahi karşınıza bu konuda bir problem çıkınca görece az bir zamana kaybıyla yapıyorsunuz ve tekrar hız kazanmaya başlıyorsunuz. Bisiklete binmeyi öğrenmek gibi bir şey yani.
  • Paylaş
Sürekli tekrar yaparak
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1078 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt