Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematik ve sporun ilişkileri nelerdir?

Matematik hayatın her alanında. Sporda da öyle. Bunu örnekler vererek çoğaltmak mümkün. Mesela bir futbol maçında taktik verirken sporcuların nasıl hareket edeceği geometrik hesaplamalardan yararlanılabilir, dar alanda üçgen kurup paslaşmak hesaplanabilir. Veya hentbolda hücum yarım daireler üzerine kurulabilir.
  • Paylaş
Spor deyince aklıma beyin ve vücut koordinasyonu geliyor. Matematik deyince hesap, kitap işleri geliyor aklıma. Matematik, mantıksal zeka gerektirir. Spor yaparken de bir insan neden spor yaptığını bilmedir. Zayıflamak için mi, sağlıklı olmak için mi, kız veya erkek tavlamak için mi, vücudunun güzel gözükmesi için mi, sosyal çevre edinmek için mi vb. İnsan spor yaparken yapacaklarını matematiksel olarak bir sıraya sokar. İlk ısınacağım sonra esneklik hareketleri sonra da biraz kendimi zorlayacağım gibi. Peki matematik nerede devreye giriyor ? Aslında şu ana kadar bile matematik var işin içinde ama neyse. Örneğin; 3 adım atlamada bir sporcu atlamaya başlamadan en az 50 cm önce kendisini ayarlamalıdır çünkü 20 cm gibi bir mesafeden kendisini ayarlamaya başlarsa faul yapar ve ceza alır. Basketbolcu topu sepetten geçirmek için topu belirli bir açıyla itmelidir. Futbolcu kendi kalesine gol atmamak için kaleye yüzü dönükken değil 180 derece terse dönüp öbür tarafa doğru topu vurmalıdır. Bir satranç oyuncusu bütün kombinasyonları düşünmelidir. Aslında matematikle her şeyin ilişkisi vardır. Çünkü hayat zaten matematik.
  • Paylaş
Hayatın kendisi matematik olduğunu biliyoruz, ilişkisi kesinlikle vardır. Kinestetik Düşünme yeteneğini geliştiriyor buda matematiksel düşünme için çok faydalıdır. Eminim ki bu soruyu sorarken spordan sonra daha rahat matematik problemlerini çözdüğün için sormuş olabilirsin.
  • Paylaş
Kısacası hayatımız matematiktir, mesela spor yaparken yaptığımız hareketleri bir, iki, üç şeklinde syamamız veya sporda yaptığımız açılar, daireler ve daha bir çok geometrik şekiller.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3922 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları