Bilmek istediğin her şeye ulaş

Matematikte çok fazla denklem var, kiminin cevabı 1 sayfa tutuyor ve sınav haricinde işimize yaramıyor çoğu. Bu denklemler ne amaçla bulunmuştur?

Matematik, hemen tüm bilim dallarını formulize eder ve onların anlaşılmasını, ilerletilmesini sağlar. Logaritma, faktöriyel, integral, çok bilinmeyenli yüksek dereceli denklemler, matrisler vb. olmasaydı ne depreme dayanıklı yapılar yapabilirdik ne de herhangi bir bilgisayar, cep telefonu ya da motorlu araç çalışıyor olurdu. Herkes tabi ki kendi dalı için gerekli olduğu kadarını derinlemesine öğrenir, okullarda öğretilen ve fazla gibi görünen (ki aslında lise müfredatından türev ve integralin çıkartılmış olmasını saçma buluyorum) konular da işte bu derinlemesine öğrenmenin yolunu açarlar.
  • Paylaş
1

Fat E., kestiremiyorum nasıl o prıblemleri çözerek bunları yapabiliyorlar

Matematik normal bir vatandaş olarak bakıldığında belki işimize yaramayabilir. Ama şu unutulmamalıdır ki ''EVREN MATEMATİK DİLİYLE YAZILMIŞTIR''. Bunu bir çiçekte, bir insanda ya da başka bir canlıda görebilirsiniz hatta en basiti altın oran dediğimiz olay... Ondan sonra yaşadığınız binalar, iş yerleri kısacası yaşadığınız ortam matematikle inşa edilmiştir. Önemli tarih eserler o formüller sayesinde yapılmıştır. Aşkın bile matematiği çıkartılmışsa bence daha konuşulacak bir şey olmamalı....
  • Paylaş
Diğer değerli arkadaşlarımızın cevaplarının yanında şu şekilde bir cevap vermek istiyorum. Denildiği gibi matematik neredeyse bütün bilim dallarını sayılar, işaretler (vs) ile ifade eder. Onları formüle döker, bir nevi anlaşılmasını kolaylaştırır. Günümüzde Fizik, Uzay bilimi, Nanoteknoloji gibi alanlardaki gelişmelere bakalım. Bu alanlardaki gelişmeler matematikten yola çıkılarak (matematikteki bir takım denklem sistemleri, bir takım formüller sayesinde) kaydedilmiştir. Matematikteki bu formüller her ne kadar günümüzde uygulanmış olsalar da çok önceleri bulunmuştur. Bulunduğu sıralar sadece kağıt üzerinde pratik yapılabilecek ama teoride kalacak bilgiler olarak bakılmıştır. Örnek verelim; Riemann (1826) uzay-zaman geometrisi üzerinde çalışmalar yapan ve uzayın eğriliği kavramını ortaya atan bir matematikçidir. Riemann'ın uzayın yapısı üzerine geliştirdiği matematik denklemleri, Einstein tarafından 1908 yılında genel izafiyet kavramlarının açıklanması ve formüle edilmesinde kullanıldı. Einstein'den önce (bu denklemlerin bulunduğu sıralar) bu denklemlere işe yaramaz, ne işimize yarayacak gözü ile bakılıyordu. Sınav haricinde çok işimize yarayabilir. :) Geniş, tutarlı ve insanlık için düşünmek her zaman, her şeyi faydalı hale getirebilir. :)
  • Paylaş
7

Fat E., aslında bunları bize o dersleri verirken aktarmaları büyük bi eksiklik değilmidr

İsmet Acar, aktarmamaları eksikliktir. Matematiğin önemini anlamadan matematiği anlayabilmek güçtür diye düşünüyorum.

Fat E., aktarmamaları olacaktı zaten pardon:) aynen de öyle önemini anlamadan öğrenmeye çalışıyoruz

İsmet Acar, Milli eğitim sistemimizin yanlış olduğunu millet olarak tasdik ettik. Yanlışlık, bir kavramın ne olduğunu, ne işe yaradığını, hayattaki önemini bilmeden, onu aşılamak ve aşılanan kişinin onu anlamasını beklemek. O kişi kendini geliştirmek, doğayı, insanı ve hayatı anlamak istiyorsa, birazda merakı varsa El mahkum bu nedir? ne işe yarar? önemi nedir? gibi sorulara kendisi cevap arayacak :) akıl akıldan üstündür :)

Fat E., küçüklükten beri gördüğümüz dersler artık okadar alışmışızki kabullenmişiz sorgulamayı dahi aklımıza getremyoruz, kimbilir benim gibi kaçtane vardır.

İsmet Acar, Toplum olarak alışmışız dediğin gibi. Umarım bir şekilde ama en kısa sürede aşarız bu durumu :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

630 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt