Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mavi Marmara baskını için İsrail'in özür dilemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlk duyduğumda, "Allah Allah bayram değil seyran değil, İsrail Türkiye'yi neden öptü ki!" diye düşünmüştüm. Hem de Obama amcanın ziyaretinin hemen sonrasında. Daha sonra İsrail, Amerikan şirketiyle birlikte Doğu Akdeniz'den doğal gaz borusunu ülkesine döşeyiverdi. Tabi bu olayın özürle alakalı olmadığı enerji bakanı tarafından yalanlandı. Gerçekler ve kazançlı çıkan ülke sanırım zaman içinde belli olacak. Tabi olan yine ölenlere oldu:(
  • Paylaş
Burak Erdoğan'ın 2007 yılında satın aldığı 95 metrelik Safran-1 gemisi, Erdoğan'ın İsrail'e karşı şov yaptığı dönemde de İsrail ile ticaret yapmayı sürdürürken, son olarak 12 Ocak 2013'de de İsrail'in Ashdod Limanı'ndaydı. Haber ve fotoğraf sözcü gazetesinden alınmıştır.

Tüm dünyada ambargolar simsarları yaratır, Burak Erdoğan da hazır İsrail'e ambargo uygulanmışken yükselen ranttan nasibini almış. sanırım Burak'ın safran 1 isimli gemiciği ile İsrail'e taşıdığı mallar ambargo sebebiyle İsrail'e pahalı gelmeye başlayınca bu işten en karlı Burak Erdoğan çıktı yaw diyerek, çareyi özür dilemekte buldu, aksi halde diplomaside hiçbir resmi karşılığı olmayan telefon özürünün sebebini açıklamak oldukça zor.

AMA ŞU BİR GERÇEK Kİ TÜRKİYE İSRAİL'E AMBARGO UYGULARKEN BAŞBAKANIN OĞLU BURAK ERDOĞAN İSRAİL İLE ÇATIR ÇATIR TİCARET YAPMIŞ VE PARA KAZANMAYA DEVAM ETMİŞ MAŞALLAH. ANCAK ÜLKENİN RESMİ POLİTİKASINI REZİL ETTİĞİ PEK UMURUNDA OLMAMIŞ ANLAŞILAN. BU HABER DOĞRU İSE.

Tam yazıyı sonlandıracaktım ki aklıma geldi Burak Erdoğan'ın İsrail'le ticarete devam etmesi sebebi ile Gazze'de ölen çocuklara karşı bir sorumluluğu olamaz değil mi?

Benimki de soru mu yaw, tövbe eder, sadaka verir kurtulur di mi.

İsrail
  • Paylaş
İsrail'in kısır döngülerle, tıkanıklarla, durgunlukla işi yok, pragmatik devlet, eylem tabanlı. İşine bakar, olacak işle uğraşır.

Esasen devasa bir kışla devleti... Uydu devlet... Birkaç sene önce Coca Cola bütün yıllık gelirini hibe etti, var mı böyle bir şey kapitalist sistemde... Turkcell ve bankalar bu sene gelirlerinin yarısını Türkiye' ye bağışlasa, neredeyse bir yıllık bütçe daha oluyor...:)

Gemicik demeden geçmemek lazım...

Bir yandan da fazla öyle isim metre filan vermemek, üstünkörü imalı geçmek lazım, yerin dinleme cihazı vardır filan, biri kalkar savcıları göreve davet eder :)

Obama faktörünü unutmamak lazım... Mevcut strateji zaten biz aynı saftayız diyor...

Stratejik olarak hangi tarafta olunduğunu halk anlamaz zaten, ama Mavi Marmara'yı anlar, hele ki özrü, helal olsun nasıl özür diletti ama şeklinde, süper anlar...

Öte yandan İsrail ve Filistin başlayan görüşmelerde Türkiye'nin arabuluculuğunu kabul etmez... Filistin de haaa...:)

Bence tek anlamı var. İsrail'i durdurabilecek tek ve yegane şey kendi kamuoyu ve dünyadaki bütün Yahudi kamuoyu...

Bu olay ve olaylar, muhafazakarlıklarını kırdığı an her şey yoluna girecek... 2. Dünya Savaşı sonrası başlayan aşırılıklarının artık durulması gerekiyor, duruluyor da... Ha İsrail ' in kuruluş hikayesini tek kalemde geçiniz... Bitti, tarih oldu artık... Artık bölgelerinde ortak yaşama dair bir formül üretmeleri gerekiyor... Hizbullah'ın da İran'ın da bunu artık kabullenmesi gerekiyor zira faturayı hep günahsızlar ödüyor...
  • Paylaş
1

Hakan, :) olası ve hatta kuvvetle muhtemel bir risk var o halde hemen satış :) Walla diyorlarrrrr :).

Özür var mı yok mu onu bile tam bilmiyoruz. Diplomasi tarihinde ilk oldu sanırım telefonla özür dilenmesi. Bir de olaydan 3 yıl sonra özür dilenmesi de bir başka enterasan olay.

Açıkcası zamanına ve yapılış şekline bakıldığı zaman ben hiç samimi bulmadım...
  • Paylaş
ÖBöyle özür dilendiği de uluslararası devletler tarihinde ilk kez görünen bir şey.Önce obamayla grüşmüş sesini özledim falan demiş obama da bak yanımda kim var sana selam söylüyor demiş bu ne lan amca oğlunla makara muhabbeti mi yapıyorsun devlet mi yönetiyorsun ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

936 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt