Bilmek istediğin her şeye ulaş

Max. 30.000 TL ile kurulabilecek işler nelerdir? Değişik, pek bilinmeyen bir şeyler peşindeyiz. Bir kaç fikir var ama sizlerden de değişik fikirler geleceğini umuyorum. Önerileriniz nelerdir?

Paranın hepsini harcamayın. Bir transit alın. 3000 broşür bastırın.
Öğrencilere yönelik ucuzdan eşyalarınız taşınır gibisinden yazılarla doldurun broşürü.
Eğer öğrenci merkezli bir ilde oturuyorsanız. Ufak nakliye işlemleri ayağınıza yavaştan gelecektir.
Haftada 10 nakliye işi alsanız 1000 lira. Ayda 4000 bin lira. 1000 lira muhtelif kayıplar. Kaldı 3000 lira.
4 ayda arabanın parasını çıkarırken o 4 ay içinde buna benzer 2 hatta 3 iş daha yapabilirsiniz. Sevgiyle kalın.
  • Paylaş
Soruyu bana da yönlendirmişsiniz. Ancak ben bu sorunum fikir ile para yanyana geldikten sonraki bölümü, yani işin bütçesi, kapital dışı giderlerin finansmanı ve bu kaynakların etkin kullanımı girişimin değer kazanması konusunda uzmanım . Çok yardımcı olamayacağım şimdilik ancak fikir bulunmasını müteakip yardımcı olur bilgilerimi paylaşırım.
  • Paylaş
İş kurduğunuzda en az 1 senelik giderinizin cebinizde olmasını tavsiye ederim, yoksa hareket alanınız fazlasıyla daralır. Hani diyelim paranın yarısını sermaye yapacağız, yarısını da 1 senelik giderlere ayıracağız. Sermaye 15.000TL, her ay 1250TL yutacak bir şirket kurulabilir. Her türlü şirket bu parayı her ay rahatça, hiç zorlanmadan yutacaktır. Ne yeyip ne içeceğinizi de ayrıca düşünmelisiniz. Bence de önce bir 30.000TL daha biriktirin ardından işe girişin.
  • Paylaş
Fikrinize para bulabileceğiniz gibi, paranıza fikir de bulabilirsiniz.. Bence paranın 1/3 ile güvendiğiniz birilerine ortak olun ya da birinin fikrine yatırımda bulunun... Eğer önceden iş kurma tecrübeniz yoksa, algısı, vergisi, kirası derken elinizdeki paranın hepsini çarçur edebilirsiniz. Her ne iş yapacak olursanız olun.. Mutlaka vergilendirmesine ve hiçbir şey satmamış olmanıza rağmen aylık ne kadar GİDERİNİZ olacağını mutlaka hesaplayın... Hayal kurarken, aylık şu kadar kazansam "iyi para" dediğiniz noktada, kaybedenler kulübüne ücretsiz üyelik kazanabilirsiniz. :) Dikkatli olun.
  • Paylaş
Bence yanlış bir yoldasınız. Param var ne iş yapmalıyımdan ziyade, bölgenizde ve çevrenizde hangi iş kollarında ihitiyaç bulunmakta, eğitiminiz, eğitiminizin bu iş kolları ile uygunluğu vb. birçok parametreyi değerlendirip yola çıkmalısınız. Gene de sorulara cevap bulabilecek kişi sizsiniz.
bu tür ortamlarda bu sorunuza cevap bulamamazsınız.
burada ancak seçeceğiniz, yola çıktığınız, başladığınız işinizi nasıl geliştireceğinizi, geliştirmek için gereken fikirleri bulabilirsiniz.

başarılar dilerim.
bf
  • Paylaş
Açık konuşmak gerekirse iki kişinin 30.000 TL ile sağlıklı kurabileceği bir iş modeli yok!!
Voleyi vurmak istemediğinize katılmıyorum. Gerçekten de öyleyse şayet; bence paranızı biriktirmeye ve ticaret hayatına hiç girmemeye özen göstermenizi tavsiye ederim ki; hangi sektöre girerseniz girin bu iyi niyetli halinizi gösterdiğiniz anda suistimal edileceksiniz. Ne yazık ki sistem gerçekte böyle.
****
Tüm bu bahsettiklerinizi göz önüne aldığımda size şöyle bir şey tavsiyede bulunabilirim.
2 kişisiniz ve çalışmayı seviyorsunuz. Kimseye muhtaç olmadan kendi iş modelinizi geliştirmek istiyorsunuz. Bu çok normal ve haklı bir istek. Kaldı ki bahsettiklerinizden sabırlı olduğunuzu da anlıyorum.
Size öncelikle paranızı 60-70 bin TL civarına çıkartmanızı tavsiye ederim.
Böyle bir meblağa ulaştığınızda Türkiye'nin neresinde olduğunuzun bir önemi olmadan bir solucan gübresi çiftliği kurabilirsiniz. Aslında 30 bin TL ile de başlayabilirsiniz fakat demirbaş ve diğer giderlerle birlikte uygulamanız gereken fizibilite raporunun oldukça gerisinde kalır ve elde edeceğiniz kar marjları uzun vade de hiç hoşunuza gitmeyebilir.
Dediğim rakamlarda en kötü senaryo dahilinde ilk 1 yıl yatırımınızın yarısını çıkartır, karnınızı doyurur ve 2. Yıl tesis geliştirmesi için hazır olmuş olursunuz. 2. Yıl sonunda ise net 70 bin TL üzerinde net kar kazanır ve tesis geliştirmeye devam ederseniz bu 2. Yıl sonundan itibaren her yıl geliriniz 3'e katlanarak ve masraflarınız da azalarak sisteminizi oturtabilirsiniz.
Tabii bu konuda Türkiye'deki mevcut şartların dışında bir yöntem izlenmesi koşulu ile bu tabloyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca yatırımınız ne kadar büyürse maliyet hesabınız o dengede azalacak ve o denli de çabuk net kara ulaşabileceksiniz.
  • Paylaş
Voleyi vurmak gıbı bı nıyetımız de yok. Sadece zarar etmeden, ilk deneyımımızde hüsrana ugramadan, HAAA oluyomuş diyebılmek amacımız. Biyerden başlamak. ''Akmasa da damlasın'' Eğitimli 2 arkadaşız. Elimiz ayagımız düzgün, gücümüz kuvvetımız cesaretımız var. ''Bu iş tutmaz'' dıyenlere ; Lan yapanın ne fazlası var dıyenlerdenız.
  • Paylaş
Programlama bilginiz varsa bence internette bir şeyler deneyin (bu konuda fikir alın). Ama biz elle tutulur bir şeyler istiyoruz diyorsanız Otomat (para at kola versin vb.) işine girin. Güvenilir bir kaç yere yerleştirin o çalışsın siz patron olun :) .
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Aynı şekilde sanırım 30 bin lirayla reklam panosu da satın alınabilir.

Öncelikle milletimizin büyük bir kısmı düşük bütçelerle fark yaratan projeler peşinde :) neredeyse herşeyin üretildiği, fikirlerin icraata dönüştürüldüğü bir dönemde para kazanmak için fikir bulmak çok kar getirmeyecek diye düşünüyorum. Her ne kadar genellemelere karşı da çıksam, çevremde bu tarz fikirlerle yola çıkan insanlar başarısız oldular.
  • Paylaş
Ufak bir kafe açılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

406 Görüntülenme11 Takipçi10 Yanıt