Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maymundan geldiysek neden şimdiki maymunlar insan olmuyor?

Maymundan gelme aslında şöyle değerlendirilebilir; Mutasyan ve mutasyonun modifikasyona dönüşmesi. Mesela önceki insan bedenlerini incelediğimizde ağız yapıları maymunlar gibi daha geniş, dişleri daha sağlam ... Sebebi o dönemde ateş henüz bulunmamış ve bir çok sebze meyve keşfedilmemiş. Bundan dolayı daha çok avlanarak besleniyorlar ve avladıkları hayvanın etini pişirmeden çiğ tüketiyorlar, nereyi geliştirirsen orası baskın görünür sporcuların vücut yapması gibi. Bu dönemdeki insanlarında ağız yapıları genişliyor. Her yer ağaç ev vb. yok ağaç kovuklarında yaşıyorlar tırmanmam tutunma vb. de gelişiyor kollar uzuyor... Yani biraz yaşam şartlarından kaynaklı. Fakat şöyle bir şey var ki, ben buna kısmen inanırım. Kuran'da fazla azıp sapmadan dolayı (kadın ile kadın ve erkek ile erkek birliktelikleri ilk sebep gösterilir) bir kavmin maymuna çevrildiğinden bahseder. Yani tezat bir inanış var. Şimdiki maymunlar maymun olarak yaratıldığı için dönüşüme uğramıyorlar ama onlarda da illaki mutasyonlar söz konusudur.
 • Paylaş
5

İlginc Adam, mutasyon; yaşam koşullarından dolayı bir değişim demek mi oluyor?

Tuğba *han, Yaşam koşulları ya da çevre koşullarından dolayı oluşan geçici değişiklikler.

Serkan Kioseevrimagaci.org/soru-cevap/17 ve evrimagaci.org/soru-cevap/23 inceleyebilirsiniz. evrimagaci.org inploid'deki bir yanıtta öğrendiğim ve ilgi gösterdiğim bir site. Bazı konuları oldukça iyi açıklamışlar.

İlginc Adam, cidden farklı bir yaklaşım olmuş, benimde daha önceden incelediğim bir site vardı;
evrim teorisi temelleri: sorularlaevrim.com/kategori/evrim-teoris...

Sorular ve cevapları: sorularlaevrim.com/sorular_ve_cevaplari

Bakış açısı her zaman konulardaki farklılığı gösterir.

Tuğba *han, Baktım sitelere , bencede bu linklerde yeterli bilgiler mevcut .

İlk insan çamurdan oluştuysa neden şimdiki çamurlar insan olmuyor?
 • Paylaş
7

İlginc Adam, Şaman senin düşüncen nedir? İlk insanı nasıl olduğunu düşünüyorsun? Merak ettim şimdi :))

Özge Tığlı Kılıç, Yanlış örnek.. Verdiğiniz örnek savunduğunuz düşünceyle çelişiyor.. Sözde evrim teorisi aleyhinde sunulan bir düşünceyi çürütmek için "İnsan çamurdan oluşmamıştır" manasında bir örnek vermişsiniz.. Ama savunduğunuz evrim teorisi de aksini iddia etmez.. Evrim teorisine göre de hayat suda (çamurda) başlamıştır.

Şaman, Ben evrime inanıyorum. Dini tartışmaya girmeye de niyetim yok. Çamura inanan da devam etsin, inançlar değiştirilemez.

Özge Tığlı Kılıç, Ben de doğru mu yanlış mı tartışması içinde değilim.. Ama seni de anlamakta güçlük çekiyorum.. Evrime inanıyorum diyorsun ama hayatın çamurda başladığına inanmıyorum diyorsun.. Oysa evrim teorisinin iddiası da bu değil mi.. Hayatın suda başladığı... Sadece verdiğin örneği eleştiriyorum.. verdiğin örnekten şöyle bir anlam çıkıyor; "ben evrime inanıyorum ama evrime inanmıyorum.."

Şaman, İronik, retorik sorumda çamurdan yaratılan Adem'den bahsetmeye çalışmıştım. Yeteri kadar açıklayıcı olmamış anlaşılan. Evrim teorisine göre ilk insan çamurdan oluşmaz sadece ilk canlılar suda ortaya çıkar ve insan bu canlıların evrilmesiyle oluşur.

Fahriye, :)))) çok beğendim cevabı

Şaman, Teşekkür ederim efem :)

Aslında bu soru kendini cin sananların evrime inananları çarptıklarını düşünmeleri için sorulmuş bir sorudur. Her saçma evrim karşıtı sitede bu soruyu sorarlar (özellikle Adnan Hocacılar)... Aslında cevap çok basittir ki insan maymundan gelmez, maymunla insan aynı ağacın farklı dallarıdır. Tıpkı kedigiller gibi: Bugün sokak kedisi veya evdeki evcil kedi de kedigillerdendir, Afrika savanalarındaki aslan, kaplan, pars vs. de. Peki evimizdeki kedi neden aslanlaşmıyor? Çünkü ayrıldıkları dallar farklıdır...
Daha basiti ve en güzeli, şu evrimi 'insan maymundan geldi' kadar basit bir cümleye indirgeyen anti-evrimci görüşü bir kenara bırakıp, bir müzenin prehistorik seksiyonuna gidip o döneme ait taş aletlere bakmak, o zamanın iklimini düşünmektir. Acaba hangi el yapısı o jilet gibi taş aletleri kullanmış olabilir veya hangi beden yapısı o soğuk hava şartlarına dayanmış olabilir vs. diye sormak gerekir...
Evrimin dinle ilgisini ise buraya yazdığım cevaptan bakabilirsiniz: inploid.com/t/tanrinin-var-olup-olmadig...
 • Paylaş
3

Sevda Özer, Olur mu canım aynı ağacın farklı dalları . Kromozom sayıları bile farklı. Bir fare kadar bile insanla aynı dalda sayılmazlar......

Eylem Şenel, Bende katılıyorum aynı ağacın dallarııı ???? bence anlamsız bir yaklaşım olmuş

Solsoledo@eylemsenel @sevdaozer ağaç dediysek çam ağacının dallarından bahsetmiyoruz, evrim ağacından bahsediyoruz, belki bu daha açıklayıcı olur: evrimagaci.org/dosyalar/fotograflar/62/3...

Çünkü artık insanlar hayvanlaşıyor. Buna gerek kalmadı.
 • Paylaş
Çünkü maymundan gelmedik. Okuyacağız arkadaşlar, ilk okumamız gereken kitap bellidir. Araştırmadan saçma düşüncelere dalmayalım komik duruma düşmeyelim. Şu videoya bir bakın insanlar neler diyor. En sondaki "Homasafiyen"mi her neyse olduğunu gerçekten bir an aklımdan geçti sanki. Sondaki bayanı izleyin.

 • Paylaş
Demek ki maymundan gelmemişiz : D
 • Paylaş
Maymundan geldiğimizi söyleyen kim?
 • Paylaş
Maymundan gelmediğimizden olmasın sakın : )
 • Paylaş
Bu sorunun cevabını 2 şekilde ele almak mümkün.

Birincisi; dinsel olarak bakacak olursak, zaten maymundan gelmediğimiz için bu zaten şu anda da mümkün değil.

Bir diğeri ise; evrim teorisini kabul edecek olursak; eskiden yaşamış ve doğa şartları, beslenme, yaşam koşulları gibi pek çok şeyin günümüzden ne derece farklı olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekir diye düşünüyorum. Öyle ki, günümüzde biyolojimizi olumsuz etkileyip genlerimizin bile değişmesine neden olan termik santral gibi bilindik etkileşimler buna basit bir örnek. Her şey değişiyor ve hayat bize artık ayak uyduramıyor şeklinde bir cevap belki ikna edici olabilir. Tabi şunu belirtmek isterim ki, ben şahsen yaratılışa Adem ve Havva kapısından bakıyorum. Sevgiler. : )
 • Paylaş
Şimdiki maymunların genleriyle oynandı : ) sanırım yemediniz. . )
 • Paylaş
Maymundan gelmedik gibi kısa bir cevap verilebilir. Maymundan gelmediğimiz gibi mağara adamları tasvirleri de bana hep saçma gelmiştir. Neden maymun gibi saç-sakal bir birine girmiş tipler olsun ki atalarımız. Eli ayağı düzgün yakışıklı ve ya güzel olamaz mı Bakara suresinde Allah Hz Ademe eşyanın ismini öğrettiğini söylüyor. Öyle üç beş eşya değil kıyamete kadar ki her şeyin ismini biliyordu. Uçağı görse rahatça bu uçak diyebilirdi. Sadece eşya değil gelmiş geçmiş tüm lisanları da biliyordu ve bunu çocuklarında öğretiyordu. İnsanlar çoğaldıkça ve dört bir yana yayıldıkça diller de yayıldı kimi diller unutuldu kimisi daha çok kullanıldı. Haşa yaratıcı olsanız ilk insanı dünyaya tam donanımlı olarak mı yoksa mağara adamı olarak mı gönderirdiniz. Kısacası bu söz benim için maymuna misafirliğe gidip gelen birinin söyleminden öteye gitmiyor.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2721 Görüntülenme21 Takipçi13 Yanıt