Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maymunlar, insanlardaki görsel kapasiteye sahip midir?

İnsanların (homo sapiens) maymunlarla ortak bir dalda yer aldığını herkes biliyor. Evrim sürecinde bu şekilde tanımlanmaktadır. Biyolojide canlılar sınıflandırma yapılarak özellikleri belirtilir. Daha doğrusu aynı özellikteki canlılar aynı sınıflarda yer alırlar. Ortak özellikler ne kadar az olursa o kadar uzak sınıflarda yer alınır.

Zooloji

Maymunlar insanlarla bir çok ortak özelliğe sahiptir. Buna görsel kapasite, etrafı algılama ve düşünme yeteneği de dahildir. Psikolojik denemelerde bir çok hayvanla yapılan denemelerde (fare, kedi, köpek..) hayvanların etrafı algılama gücüyle değil dış mekanizmaların etkisiyle istenilen davranışı yaptığı gözlemlenmiştir. Örneğin; kendisine her yiyecek verildiğinde zili çalan kedi, bu davranışı pekiştirme sürecinden geçirdikten sonra kazanır.

Maymunlarda ise, zihinsel bir davranışın gerçekleştiği çevresini algılayıp ona göre davrandığı gözlemlenmiştir.

Boş bir odada tavanda asılı bir muz, 3 sandık ve bir maymun bulunur. Maymuna daha önce herhangi bir deneme yapılmaz. Maymun gördüklerini algılar ve denemeler yapmaya başlar. İki sandığı üst üste koyar ve muzu almak için uzanır ve başarısız olur. Üçüncü sandığı üst üst koyduktan sonra muza erişir. Maymun bunu görsel olarak aklında tasarlamış ve uygulamıştır. Ayrıca insanlarda olduğu gibi zihinsel bir öğrenme yetisi olduğunu da ispatlamıştır.

Bu da bir maymunun ne kadar zeki olduğunu, gördüğünü hemen anladığını gösterebilen video :)


  • Paylaş
Eski Dünya Maymunları (İnsan gibi Afrika kökenli olanlar) insan gibi üç-renk görme kapasiteleri vardır. Ama Yeni Dünya maymunlarında tek-renk veya çift-renk görebilenler var. (Örümcek maymunu: çift-renk, baykuş maymunu: tek-renk vb) .

Daha ilginci, aynı türün farklı türleri farklı görebiliyor. Bazı türlerde dişiler üç-renk eriller iki-renk görebiliyor.

Tek-renk, ve Çift-renk görüşün neye benzediğine anthro.palomar.edu/primate/color.htm 'den bakabilirsiniz.
  • Paylaş