Bilmek istediğin her şeye ulaş

MBA ile İşletme Yüksek Lisansı aynı şey midir?

MBA programları çok yaygın ve popüler olduğu için kimi zamanlar yüksek lisans değilmiş gibi düşünülebilmektedir. Ancak, MBA işletme alanında yüksek lisans diploması alınması sağlayan bir yüksek lisans eğitimidir.

"Master of Business Administration" sözcüklerinin baş harflerinin kısaltması olan MBA eğitimi ister yurtdışında, ister yurtiçinde bir üniversiteden alınmış olsun eğitim sonunda başarılı öğrencilere mutlaka yüksek lisans diploması verilmesi gerekir. Bu nedenle, MBA ile işletme yüksek lisansı arasında alınacak "işletme yüksek lisans diploması" açısından fark bulunmamaktadır.

Yurtdışındaki bir üniversiteden alınacak MBA diplomasının Türkiye'de geçerliliğinin olup olmadığı konusunda Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) yetkilidir.

MBA bir yüksek lisans derecesi olduğu için, MBA mezunları eğer isterlerse yurtiçinde ya da dışında doktora (PhD) başvurusu yapabilirler.

Kaynak; hangimba.net/2010/09/mba-yuksek-lisans-f. . .
  • Paylaş
Ikisi her ne kadar ayni da gorunse MBA programlarina en azindan yurtdisinda yonetici pozisyonlarinda en az 3-5 yil arasi deneyimi olanlar basvurabilmektedirler. İşletme yüksek lisansına ise deneyimli-deneyimsiz herkes basvurabiliyor. MBA yuksek lisansinda direkt olarak is yonetimine yonelik dersler verilirken işletme yüksek lisansında isletme yonetimindeki temel tanimlar ve fikirler uzerine, daha cok genel bilgi seklinde egitim saglaniyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR