Bilmek istediğin her şeye ulaş

MCPD nasıl olunur? Hangi kurslara gitmek gereklidir?

Aslında bu belgeler için kursa gitmenin çok gerekli olduğunu sanmıyorum ya da şöyle söylemek daha doğru olacaktır: Eğer yazılım bilginiz var ise zaman kaybetmek istemiyor iseniz bu sınavlara direk girebiliyorsunuz. Sınavlar tahmin edeceğiniz üzere ingilizce olmaktadır.

Detaylı bilgi : social.msdn.microsoft.com/Forums/tr-TR/e4c3f6e3-7d85-4ad8-bbc4-c9f0052c6718/microsoft-sertifikalar-snavlar-ve-nvanlar? Forum=konudisitr


Bu arada şunu da belirtmek isterim: kurs soruları genelde yabancı internet sitelerinde olmaktadır. İngilizce bilmeden geçen adamda gördüm piyasa da. Sadece belgem olsun diyerekten. Belge piyasada ne kadar iş yapıyor kısmına gelince; kurumsal yerlerde çalışmak isterseniz faydası olacağı kesin. Onun dışında insanların bu tarz belgelere çok dikkat ettiğini sanmıyorum.

ayrıca microsoft blogta bu konu detaylı işlenmiş incelemekte fayda olur sanırım: social.msdn.microsoft.com/forums/tr-tr/8...
  • Paylaş
Ben 2008/09 yılında Bilişim Eğitim Merkezi'nde MCPD eğitimi almıştım. Bu konuda paylaşmak istediklerim var.

MCPD eğitimi Microsoft'un "MCPD Yazılım ve Veritabanı Uzmanlığı" konusunda eğitim veren çözüm ortaklarının (Bilge Adam, Bilişim Eğitim gibi) bu eğitimi almak isteyen kişilere verilmesini istediği programdır.
Ben nasıl bir eğitim aldım ?
Öncelikle C# programlama dili ve nesne yönelimli programlama anlatıldı. Ardından detaylı bir Sql Server eğitimi ve Windows Forms uygulama geliştirme ve ardından daha ağrılıklı Asp. Net web teknolojileri ile tamamlanan bir eğitimdi. Ben 5 yıl önce böyle bir eğitim almıştım ve 360 saat kadardı. 6 aydan fazla sürmüştü. Ekstradan farklı sınıflarda da eğitimleri dinleyerek yaklaşık 1 yılımı nerdeyse bu kuruma ayırmıştım.
Edindiğim en önemli tecrübe burada birlikte çalışacağınız eğitmenin kalitesidir. Bunu anlamanın en iyi yolu da sınıfta sizinle birlikte diğer arkadaşlarınız da hiç bir şey anlamıyorsa birleşin ve o eğitmene yol verin : ) Benim dönemimde böyle sorunlar olmuştu. Önemli olan eğitmendir kurum değil ve mutlaka ısrarla kursa kayıt yaptırmadan önce eğitmenin adını alın mutlaka konuşun kendisiyle toplantı yapın ve soru sorun. Bunları yapmadan hiç bir eğitim kurumu ile kesinlikle anlaşmayın.

Eğitim almam üzerinden 5 yıl geçti. 2008 yılında . NET 2. 0 anlatılırdı. Eğitim bittiğinde 3. 0 çıktı sonra aldı başını gitti : ) Hem teknoloji ilerledi hem de online yerli ve yabancı eğitim kaynaklarına erişim seçeneğimiz çoğaldı. En son duyduğuma göre artık MCPD eğitimlerini 300 saat üzerinde vermiyorlar bile. Çünkü ücretler yükseliyor bu sefer talep olmuyor. Diğer yandan da internetten ücretli/ücretsiz o kadar çok eğitim kaynağı var ki sadece haftasonları kursa giderek 6-7 ay sonunda MCPD oldum demek mi daha az maliyetlidir yoksa 1-3 ay arası kişisel bir çalışma mı daha az maliyetle başarıya götürür ? Bu yüzden eğitim kurumları daha kısa süreli programlar sunmaya başladı. Bu programlar sizi gerçekten MCPD yapar mı bence tartışılır bir noktada. Çünkü eğitim süreleri kısa. Sebebi de eğitim ücretlerini düşük tutma ihtiyacıdır.


İster 6-7 ay sürsün ister 3 ay sürsün, ister adı MCPD olsun ister başka bir şey olsun önemli olan bir . NET Programcısı nasıl olunur sorusunu sormaktır.

Bir . NET Programcısı
- C# bilir
- Nesne yönetlimli programlama bilir
- Sql Server kullanır
- En az 1 ORM aracını kullanır
- Web servisleri ile çalışır
- Temel windows forms işlemlerinden anlar
- Web tabanlı çözümler üretir
- Ve diğer ...

Zaten MCPD eğitimi yukarıda anlatılanları kapsar. Ancak adı MCPD olmayan başka eğitimlerle de bu bilgiler sağlanır. Önemli olan sizin çalışmanız.

Ben yazılımcı olarak çalıştığım süre boyunca, yaptığım onlarca iş görüşmesinde hiç bir şirket benim almış olduğum sertifikalar ile ilgilenmedi. İlgilendikleri şey ne biliyorsun ? Ne yaptın ? Bana ne sağlarsın ?

O yüzden MCPD ismine çok takılmadan . NET Programcısı olma yolunda ilerlemek önemli. MCPD eğitimi iyi bir paket. Dikkat ! Ancak iyi bir eğitmenle ; )
Başarılar
  • Paylaş
1

Eski Inploider, Bir de şu bağlantıda sertifikalar hakkında bilgi alabilirsiniz. microsoft.com/learning/en-us/certificati...

MCPD sertifikası veren eğitimler vardır. Bu kurslara giderek kapsamlı bir eğitimden ve sınavdan geçerek başarılı olursanız MCPD olmaya hak kazanırsınız. BT Akademi'nin verdiği 200 saatlik eğitimin doyurucu olduğunu düşünüyorum. Bu sürede bir çok eksik kapatılabilir. btakademi.com/egitim/egitimler/? İd=8& eg. . .
  • Paylaş
Ben bu sertifikayı aldım ama hiç bir kursa gitmedim. Çünkü soruları internetten bulabiliyorsunuz : ) Eğer amacınız "etiket olsun, sertifika alayım" ise kursa boşa para vermeyin. Yok eğer gerçekten bu ünvanı hakketmek istiyorum diyorsanız, o zaman bilmelisiniz ki bu sertifika malesef bilgi seviyesini ölçmüyor. Dedim ya, ben kursa gitmeden soruları internetten çalışıp almıştım sertifikayı : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1032 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt