Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mecliste görüşülmekte olan MİT yasası hakkında ne düşünüyorsunuz?

MİT yasası, yeni görüşülmeye başlanmıştır. Yasaya göre, MİT, mahkeme kararı beklemeden 'iç tehdit' olarak algıladığı insanları gözaltına ve sorguya alabilir, telefonları dinleyebilir ve maillere bakabilir. Bunlar için hiçbir izne ihtiyacı yoktur. Bunun yanında MİT için harcanan paralar ile teçhizatlarına yatırılan bütçe, Sayıştay'ın kontrolü dışında olacaktır. Yani denetlenemeyecektir. Bunun sonucunda da önceki seneler askeriyede olduğu gibi birileri için rant kapısı doğacak ve ülkenin milli serveti boşa akacaktır. Hakim kararı olmadan gözaltı ve inceleme durumu ise çok net bir şekilde faşist yönetim şekilleri için geçerlidir. Böyle bir yasa, hukuku hiçe sayacak ve demokratik hakları ayaklar altına alacaktır.
  • Paylaş
2

Redeye, Şenkal Atasagun'un bir kaç sene evvel sarf ettiği artık içe değil dışa bakmalıyız mealindeki sözlerle birlikte değerlendirildiğinde, bu yasa, Mehteran misali iki ileri bir geri halimizi gözler önüne sermektedir.

Adli bilişim konusunda katıldığım etkinliklerde, artık uzaktan erişim (remote control) benzeri anlık takip modüllerinden de bahsediliyordu. Gerçi Snowden'in durumu gayet açık bir biçimde ortaya koymuş olduğunu da hatırlayacak olursa artık ne radde profillenmiş olduğumuzu siz düşünün...

Öte yandan ceza uygulamamızda gecikmesinde sakınca bulunan hallerde hakim kararı olmadan bir takım uygulamalar geliştirilebileceğinden bahsedilmekle birlikte kendi telefonunu takibe aldıran hakim kararlarını da hatırlamak gerek.

Rant kapısı meselesine dönecek olursak, Yavuz Donat'ın bir kaç zamandır, Sabah gazetesindeki köşesinden bildirdiği Çin'e dair uygulamalara özenmek de ne güzel olurdu.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

250 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt