Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mecliste kürtçe konuşulmasına nasıl izin veriyorlar?

lan obama geliyor ingilizce konusuyor agzini ayira ayira dinliyorsun da kurtce duyunca mi cildiriyorsun. disinin arasina fasizm kacmis, temizle.
 • Paylaş
1

Baran Can Ateş, kardeş aynısını bende dedim beni şikayet edip yazıyı sildirttiler burda düşüncelere hiç saygı yok

Obama gelince ne hoş, ülkeyi birlikte kuran kürtlere gelince bölücülük. Bulgaristan'da türkçe eğitim iste, Almanya'da türkçe eğitim iste Şincan'da kültürel eğitim iste, asimile olmamak için kürtlere gelince bölücülük. Mantığın bu mu, helal olsun aydınlık Türkiye'min aydın insanları ya da çifte standartçı bölücüleri.
 • Paylaş
Tercümanları da varsa -ki kolayca bulunan bir şey- hiç problem değil. Bu adamlar kurtuluş savaşında Türklerle omuz omuza savaştı, onlara yurtları vaat edildi, verilmedi. Nüfusu 30 milyona varan bir halk azınlık bile sayılmaz, burada yaşayan ana halklardan biridir. Yani kendi dillerini nerede isterlerse orada kullanmaya, kendi dillerinde eğitim almaya, din adamlarının legitimize olmasına, bayramlarını kutlamaya, kültürlerini sürdürmeye en az Türkler kadar hakları olmalıdır. Problem olarak gördüğünüz şeyler bastırarak sadece bir süre ertelenir ama güçlenerek geri gelir, sadece bir tek çözüm var o da Kürtlerin bu topraklara ve bizim sahip olduğumuz haklara en az bizim kadar sahip olduklarını kabullenmektir.
 • Paylaş
Bunda korkacak,yadırgayacak birşey yok ki,hangi dilde olduğu değil bence ne konuşulduğu mühim,tüm azınlık dilleri konuşulsun ne güzel olur,insan kendini en iyi ana dilinde anlatır bunda hazmedemeyecek bir durum yok ki.Biraz daha hümanist bakalım,evet kötü şeyler yaşandı yaşanıyor ama bu değişmez diye bir saplantı olmamalı,kürtçede seni seviyorum,ülkemi seviyorum denebilir pekala.
 • Paylaş
Hoca benim ilk yazım burda banlandı  sunu söyl,yeyim meclisin açılımı türkiye büyük millet meclisi türk büyük millet meclisi değil ki bende türkiyedeki kültürü temsil ediyosam demekki orda o kültürü temsil edebilirim
 • Paylaş
Kürtçe de ingilizce gibi bir dildir. Bu toprakların dilidir. Obama İngilizce konuşuyorsa kürtçe de konuşulacaktır.
 • Paylaş
Ülen başka ülkelerde farklı farklı dil konuşulunca "Vaaay adamlara bak kaç dil konuşuluyor oda" deyip onlardakini KÜLTÜR ZENGİNLİĞİ olarak say, ama kendi ülkende var olan Kürtçe'ye tahammül edemeyip BÖLÜCÜLÜK'ten say.
 • Paylaş
1

Penelope, Çok! Çok doğru dediniz.. Katılıyorum size.

tr.wikipedia.org/wiki/türkiye burda dil bölümüne bakma yeterli lazcadan arabçaya her oran verilmiş zaten
 • Paylaş
1

Ali Ölür, adı üstünde wikipedia. resmi değil. wikipedianın bilgileri de sağlıklı değil her an değiiştirilebilir.

O ca, bu ca çok ta önemli değil, önemli olan dilini konuşurken ki kastı, kaıtlı milletin damarına basmaya çalışıyolar, saflar aralarında polemik yapsın diye, nasılsa ölünce herkezzzz arapça kanuşacak şu fani dünyada birbirinizi kırmaya değermi :)))
 • Paylaş
Teşekkür xirtuj!
 • Paylaş
Bunun konuşulmasının devlet için de milletin bütünlüğü için de nasıl bir zararı olabilir ki?
 • Paylaş
Aslında 10.000.000 kadar insan bu ülkede Çerkezce konuşsa Çerkezcenin de resmi dil olmasını desteklerdim.
 • Paylaş
ee amaç ülşkeyi karıştırmaksa;hükümete de bu direktif verilmişse...eğile eğile yapacak verilen emirleri...
 • Paylaş
bu kadar olmaz kürtlerin arkasına sığınırak bişeyler yapmak istiyorlar bunlar varya kürt bile değiller.
 • Paylaş
doğru
 • Paylaş
ya zaten bu,işi bulandırmak için bir sebep arkadaşım!maalesef öyle bir lanse ediliyor ki..bana sorarsanız ülkeyi yokuşa sürükleyenler arasında milliyetçiler de var..yani birarada yaşam imkansız gibi lanse ediliyor..kürtlük ayrı birşeydir,kürtlüğün önderleri gibi görünenler apayrı..kürtleri bi yandan teroristler kulanıyor,bi yandan bdp kullanıyor,bi yandan devlet kullanıyor..bu adamalrın kürtçe konuşmalarına aslında kimse karşı çıkmıyor..ama birileri ateşliyor..hepsi dış güçlerin aktorleri arkadaşım..acı bi gerçek ama öyle maalesef..
 • Paylaş
en doğal hakları bence .
 • Paylaş
Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe'dir. Mecliste ne olduğu tanımlanamayan dilleri konuşmak anayasamıza göre hak değil güya kürtlere 2. sınıf vatandaş muamelesi yapılıyor ayağıdır..
 • Paylaş
verılmemelı
 • Paylaş
eee tayyib baba bop eş başkanı bunların amacı belli sadece
 • Paylaş
obama mecliste konustugunda o tanımlanamayan dil tanımlanıyor da kürt milletvekiileri mecliste konustugunda mı tanımlanmıyor sizce bir halkda kültüre mezhebe sahip insanların o kültürü.....
 • Paylaş
aslında şöyle bi baktım kitaplarda, nette ,ülke bayraklarına bakarken gördüm çok ülkelerin tanıtım yazısında hangi dil kullanılıyorsa hepsini yazmışlar ama bizde sadece türkçe yazıyor ,sanki kürtçe de kulanılıyor diye yazılsa ne olur. araştırmak lazım..
 • Paylaş
Süper bir yorum tebrikler.
 • Paylaş
Birgün herkes ingilizce konuşacak, bunlar kürtçe diye tutturuyorlar. Dünya git gide küreselleşiyor, şu orta doğu meseleleri de halledilsin, yavaş yavaş sindire sindire tek dünya devletine gidilecek, bunlar hala biz bağımsız olucaz diye ağlaşıyor. Bıraksakta kendileri çalıp kendileri oynasalar ne güzel olucak.
 • Paylaş
1

Aydın Bulut, Tamam o zaman sen Türkçe'yi boşver git İngilizce öğren hatta çocuğu varsa yada olacaksa onlarada İngilzice öğret, Türkçe'den bahsetme. Daha hızlı küreselleşirsiniz ailecek.

Mecliste çerkezce konuşsam bana tepki gelir mi?
 • Paylaş

utanmaya devam o zaman

 

 • Paylaş
Meclis Şu Anda Uykusunun Ortasında Rüya Görüyor,
Uyanınca Elbet Yorumunu Yapacaktır...
                            (Anlayana)
 • Paylaş
Ya neden hiç kimse Türkçe'nin ırzına geçmiş olan İngilizce'den bu kadar rahatsızlık duymuyor da ülkede yaşayan bir dilden rahatsız oluyor?? NEDİR BU YA? Birileri 'you cast fooloish kazanova' şarkısını sokaklarda bangır bangır açtığında sosyal oluyor da ülke içinde herhangi başka bir dil konuşulduğunda kötü mü oluyor? Yuh artık ya... Eğer meseleniz Türkçe'yi düzgünleştirmekse, lütfen işe önce, şu İngilizce sevdanızdan vazgeçmekle başlayın! Sonra Kürtçe konusunu masaya yatıralım.
 • Paylaş
Kürtlerin bir devleti ve dünyaya dillerini kabul ettirmişliklerimi var ki kürtçe konuşmalarına izin verilmesi normal oluyor. Kürtler bizim topraklarımızda asalak gibi yaşayan ve Türk toplumunu kötü yönde etkileyen aşağılık bir ırktır. Ve bu ırkın hiçbir şeyine de müsamma gösteremeyiz. 

"Bunun konuşulmasının devlet için de milletin bütünlüğü için de nasıl bir zararı olabilir ki?" demiş "mkaya" arkadaş.

Şöyle söyleyeyim. Yarın bir gün Almanı gelir ben almanca konuşurum der, Laz gelir Lazca konuşurum der, Çerkez gelir Çerkezce, Ermeni'si Ermenice. Ya kusura bakmayın ama bu kadar "salak" olduğunuzu ve tam manası ile cahil olduğunuzu görmek, sizinle aynı kanı taşıdığım için beni utandırıyor. Lanet olsun...
 • Paylaş
1

Aydın Bulut, Yani biz bulunduğumuz yerleri işgal edip kendi devletimi kurarsak o zaman sorun olmayacak mı Kürtler ve Kürtçe senin için ? İşte sen ve senin gibiler dir asıl asalak olanlar. Beyninize yerleştirmişsiniz sınırları klavyeden yazıyorsunuz boş beleş. Eğer istemiyorsan bizi topla senin gibileri deki biz Kürtleri istemiyoruz yaşadıkları yerlerde kendi devletlerini kursunlar kendi dillerini konuşsunlar. Bunu yap ondan sonra gel burda salla.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3188 Görüntülenme25 Takipçi31 Yanıt