Bilmek istediğin her şeye ulaş

Medeni Kanunumuzun 373.maddesinde geçen "Aile malları ortaklığı" müessesesi ve uygulama alanının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olan var mıdır?

Aile malları ortaklığı kurumunun amacı; ailenin özellikle aile başkanının sağlığındaki ekonomik ve sosyal hayat seviyesinin onun ölümünden sonra da devam ettirilmesini amaçlar. Bunun için mirasçılar, terekedeki hisselerinin tamamını ya da bir kısmını veya başka mallar koymak suretiyle bir aile malları ortaklığı kurabilirler.

Medeni Kanun madde 373 : Hısımlar, kendilerine geçen mirasın tamamı veya bir bölümüyle ya da ortaya başka mallar koymak suretiyle aralarında bir aile malları ortaklığı kurabilirler.

Bu maddeye göre sanki aile malları ortaklığının sadece mirasçılar tarafından kurulabileceği anlamı çıkmaktadır. Ancak hüküm dikkatli okunduğunda bir mirasın intikali söz konusu olmadan da kan hısımları, kayın hısımlar ve evlat edinme ilişkisinden doğan hısımlar bir araya gelerek aile malları ortaklığını kurabilirler.

Aile malları ortaklığı sözleşmesi noterde resmi şekilde yapılır ve sözleşmede bütün ortakların imzasının bulunması gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1099 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları