Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meditasyonun bir şeye odaklanmaktan ziyade hiçbir şey düşünmemek olduğunu biliyor muydunuz?

buna dusunmemeye odaklanmak da dahildir, cunku bu da dusunmektir.Düzenle
Düşünmemeyi düşünmekten ziyade, hiçliği -hiçbir şeyi- düşünmektir biraz da.

Aslında içe dönüş önderlerinden sayılabilecek OSHO, zihni bu konuda zorlamak yerine, zihinde akan düşünceleri onlar durulana kadar izlememizi öğütler. Şöyle demiştir bir sözünde;

"Zihin tıpkı kalabalık gibidir; düşünceler bireylerdir. Ve düşünceler sürekli orada oldukları için sürecin maddi olduğunu düşünüyorsun. Her bir düşünceyi bırak ve en sonunda hiçbir şey kalmaz. Zihin diye bir şey yoktur, sadece düşünce vardır." -OSHO

Ve eğer, zihni susturmak istiyorsanız bir şeylere odaklanmakta işe yarar olabilir. Mesela kahvaltı sırasında çay kaşığınızdaki, güneş ışıltısına odaklanarak bir süre meditasyon yapabilirsiniz.

-Daha detaylı cevap yazabilirim, ama meditasyona yönelik bir soru-dan çok seçeneksel bir soru olduğu için yanıtımın yeterli olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Ahmet Erdem, Cok dogru, baslangicta boyle daha kolay olur, ama ben ilerledikce zihni bosaltmak icin birseye odaklanmaya gerek kalmayacagini da dusunuyorum.

Hep insanın hiç bir şey düşünmediği bir an olabilir mi diye düşünürdüm,arada denerdim ama bu kez de hiç bir şeyi düşünmediğinizi düşünüyorsunuz.Yani bana göre bir şey düşünülmeyen an dediğiniz gibi meditasyonsa o,hatırlanmayan bir an olmalıdır.Çünkü insanın uyanıkken düşünmediği bir şey mevcutsa ki ne kadar mümkün,hiç düşünmediğimiz şeyi ilerde düşünmemizde mümkün olmayacaktır.O zaman o an hatırlanmayan an olacaktır.

O zaman bu ne kadar mümkündür?
  • Paylaş
2

Ahmet Erdem, farkindaliksiz demedim, dusuncesiz dedim.

Tailchute, buna dusunmemeye odaklanmak da dahildir, cunku bu da dusunmektir. demişsiniz zaten,farklı birşey söylemedim :)

Hiç bir şey düşünmemek benim için imkansız gibi! :/
  • Paylaş
12

Şaman, İşte tam o nedenle meditasyon yapılıyor. :)

Sevgiseli, Yok, ben beceremeeem! :)

Şaman, İnsan becermek istediği her şeyi becerebilir. İstemek başarmanın yarısı değil mi hocam? :D

Sevgiseli, Olsun, düşünmeye devam edeceğiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim :)

Şaman, Çok feminen bir davranış, ama dikkat et de işlemciyi yakma :)

Sevgiseli, Sen de meditasyona devam et... :)

Şaman, Ben de gerçek anlamda yapmıyorum, sadece oturup saatlerce klasik gitar çalmanın bende meditatif etkileri olduğunu düşünüyorum.

Sevgiseli, Ben namaz kılarken bile bir şey düşünmeden duramıyorum. Deniyorum... Olmuyor... Olmuyor... :)

Begüm,  Namaz kılarken odaklanman için bir tavsiye verebilrim,okuduğun her arapçanın mealini aklından geçirmen..bu şekilde daha çok hissederek kılarsın..Allah kabul etsin..;)

Şaman, Namaz da İslami meditasyon hocam, bari onda okuduğun duaya odaklan onu hisset :) belki Arapça öğrenmek işine yarar...

Sevgiseli, Odaklanmayı düşünmek de bir düşünce sonuçta demi :)

Şaman, Hocam odaklanmayı düşün demiyorum ki, odaklan diyorum. Evet belki ilk bir kaç kez düşünerek odaklanacaksındır ama bir süre sonra bunu otomatiğe bağlayabilirsin hani çarpım tablosu gibi. Onu da ezberleyemedim ya :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1499 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt