Bilmek istediğin her şeye ulaş

Makine mühendisinin Mekatronik mühendisinden farkı nedir?

Merhaba ben Teknik lisede okuyorum. Elektronik vemakineye merakım çoktur. Mekatroniğin alanları nelerdir? Ben Havacılık, uçak ve otomotiv sektörünü seviyorum. Ve hayalim bunlardan birisiyle ilgili bir firma kurup orta doğu ve afrika kıtasında söz sahibi olmak. Gerisi allah kerim. Sorularım şunlar;1- Makine Mühendisinin ve Mekatronik mühendisinin farkı nedir?2- MAKİNE VS Maketronik Otomobil, elektronik havacılık gibi sektörlerde çalışabilirmi söz sahibimidir?Teşekkürler!Düzenle
Bilgisayar bilimleri hemen her tür farklı alanla evlilikler yaparak melez çocukların, yeni bilimsel alt alanların doğumuna neden olmaktadır. Temel bilimlerin hemen hiçbiri bugün yalın hali ile işlev yürütmemektedir. Bilgisayar bilimlerinin biyoloji ile evliliğinden biyoenformatik, tıp ile evliliğinden medikal enformatik, nöroenformatik, sosyal bilimlerle evliliğinden bile sosyoenformatik gibi alt, çok disiplinli alanlar doğmuştur. Bilgisayar mühendisliğinin makine mühendisliği ile izdivacının meyvesi olarak görebiliriz mekatronik dalını. Dolayısıyla temel içeriği, mekaniğin akıllı donanıma sahip kılınması, robotik, sibernetik gibi çalışmaları kapsar. Bilgisayar bilimleri bu açıdan bakıldığında, diğer temel bilimlerin saf genetiğini melezleştirip mutasyona uğratarak, enformatik çağa bu şekilde adapte olmalarını sağlamaktadır.
  • Paylaş
2

Barış Ekinci, Peki mekatronik havacılık ve otomobil yapımı ile uğraşabilir mi?

Cem Turan, Otomobiller, uçaklar, binalar, trenler, şehirler... Bunların hepsi gerek kendi içlerinde gerek birbirleri ile etkileşimde olan sistemlerdir. Sistem ifadesi burada anahtarımdır: Bir takım girdilerle çalışıp başka bir takım çıktılar, sonuçlar üretirler. Tıpkı matematikten aşina olduğunuz sin(X) foksiyonu gibi. Parantezin içerisine, sisteme girecek değeri bir parametre olarak verdiğinizde, bu değere göre çalışan ve özel bir sonuç üreten bir fonksiyon, bir sistemdir, bildiğiniz trigonometrik fonksiyonlar.

O halde bir fonksiyon ifa eden yukarıda saydığım ve saymadığım tüm düzenekler birer fonksiyonu olan sistemlerdir. Etrafımız bu tür sistemlerle sarılıdır, aslında. Canlılar alemi de bundan farksızdır ve hepsi bir ekosistem içinde çalışırlar.
İnsan yapısı olan mekanik sistemler için korkutucu olan, her geçen gün daha da akıllanmalarıdır: Akıllı evler, akıllı otomobiller gibi ifadeleri çokça duyarsınız. Eğer bir mekanik yapı akıllanmaya başlamış; dış dünyadaki verilere çeşitli algılayıcılarla duyarlılık kazanmışsa ve bu algıladıklarına göre çalışma koşullarını değerlendirerek değişken davranış sergileyebiliyorsa bir robot sistemimiz var, demektir. Dolayısı ile bu konu mekatronik alanına elbette girer.

Robot deyince, gözümüzde hep bilim kurgu filmlerinden çıkma, karmaşık, muhtemelen insana benzer mekanizmalar hemen hatırımıza gelir. Oysa günlük hayatımızda karşılaştığımız akılı sistemler de birer robottur: Bindiğiniz, ağırlığa ve verdiğiniz kat bilgisine, kapının durumuna duyarlı asansör veya bir sürür yaşamsal tedbir mekanizmasını içermekle birlikte yolcunun ineceği durağa da duyarlı belediye otobüsleri, klimalar, elektrik sobaları, ütüler... Hepsinin birer robot olduğunu iddia etmemize yetecek yeterince malzeme vardır, elimizde.

İşte bu yaygınlaşma yüzünden, mekatronik her geçen gün yıldızı parlayan bir çalışma alanıdır. Özellikle bilgisayar bilimleri ile birleşik bir halde, sayısallaştırılmış (dijital) bilgiyi işleyebilen arabalar, uçaklar, gemilerin... daha alacağı çok yol bulunmaktadır.

pau.edu.tr/mekatronikmuhendisligi/defau...
mekatronik.kocaeli.edu.tr

benim açıkalyacak cümlelerim yok ama buralarda aradığın sorulara cevap bulabilirsin sanırım.
  • Paylaş
2

Belgi Saygı, Rica ederim :)

Mekatronik elektronik ile makina uzmanlıklarının birleşiminden oluşur. Makina mühendisi sadece makina ve türevleri ile ilgilenirken Mekatronik mühendisi bunun yanında elektronik ve türevlerini de ekleyebilir ve makinalar ile elektronik devreleri birarada düşünebilen, tasarlayabilen, çözüm geliştirebilen bir öğrenim hayatı olur.
  • Paylaş
Mekatronik mühendisi bilgisayar, elektrik elektronik ve makine konularında egitim alır, makine mühendisi ise kendi dalında uzmanlaşır
  • Paylaş
3

Barış Ekinci, Peki mekatronik havacılık ve otomobil yapımı ile uğraşabilir mi?

İlyas Ağlar, mümkün tabiki ama bi otomobl yapımında makine mühendisi daha yararlı olur kanısındayım

Omer Ayverdi, Zaten mekatronikin en cok bulastigi olay araba yapimi sanirim.Bu otomasyonda kullanilan robot kollar gibi seyler falan hep mekatronigin isidir.

Makine mühendisleri genellikle (cnc) bilgisayar kontrollü makinelerle genellikle metal olan parçaların üretimleriyle ilgilidirler. Mekatronik ise isminden de anlaşılacağı üzere mekanik ve elektronik kelimelerinin kısaltılmışı olan bir kelimedir. Meka - tronik. Yani iki işlem ile de ilgilidirler. Genellikle robotsal üretimle ilgilidirler. Robotlar hem mekanik aksam hem de elektronik aksamlardır. Makine Mühendisliği parçanın üretimine, Mekatronik mühendisliği o parçayı üretecek aksamların üretimiyle ilgilidir.
  • Paylaş
Makine Mühendisliği eğitimi ile Elektrik Mühendisliği eğitimini birleştiririsek ElektroMekanik olur. Bu birlikteliğe bir de Bilgisayar Mühendisliği eklersen Mekatronik Mühendisliği ortaya çıkıverir. Bu mühendisliğin en önemli görev alanı 'Robotik' üzerinedir. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bir mühendislik bölümü olmasıyla birlikte hala kıvamına gelememiş, kendi iş alanını hala oluşturamamıştır. Kendisi ne makinacı ne elektrikçi ne de bilgisayarcıdır. Bilgi cihetiyle; sorumluluk alanı çok geniştir. Kendini geliştiren ise iyi para kazanabilir. Ülkemizde montaj imalatı işi yapan çok firma var.
  • Paylaş
İstediğin alanlarda her iki mühendislik dali da yer almaktadır. Elektrik, elektronik ve yazilimlarina ilginiz yok ise mekatronik mühendisliğine hic bulasmayin derim.
  • Paylaş
İnşaat, kimya ve makine mühendisliği bütün mühendisliklerin atasıdır. Sonrasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte dallanmış ve her bir dal artık belli bir boyuta geldiğinde kendi adı ile anılmaya başlanmış ama kendi kökünde de yaşamaya devam etmiştir. Sanılan aksine sadece Mekatronik Bilgisayar ve Makine mühendisliği karışımı değildir, Makine Elektronik ve Bilgisayar mühendisliğinin karışımıdır. Çoğu mekatronikçi bilgisayar mühendislerinin olmazsa olmazlar derslerinin yarsını bile almazlar, bilgisayar mekatronik mühendisleri için bir amaç değil araçtır. Bir robot yapmak istiyorsanız önce robotun mekanik yapısını çok iyi bilmeniz gerekir motor, statik, dinamik malzeme , bu robotun nasıl çalışacağı, yapay zekası yani yazılımsal kısmı bilgisayar mühendislerinin işidir, sensörler kontrol devreleri de elektronikçilerin işidir ama tüm bunlar ile ilgili dersleri alan bir mekatronikçinin tam işidir. Ama bir bilgisayar mühendisi değildir veritabanı uygulamalarından, bilgisayar ağlarından, veri yapılarından mobil uygulama geliştirmeden anlamaz, seçmeli dersleri aldı ise otomata teorisi, kontrol, görüntü işleme gibi konuları bilebilir. Bir makina mühendisi gibi de türbinlerden, HVAC tesistalarından, motorun iç dinamiklerinden , şanzımandan anlamaz temel olarak termodinamik , ısı transferi ve akışkanlar mekaniği derslerini alır. Kümeler konusunu hatırlayanlar için A/\B/\C gibi üç mühendisliğin ortak kesişimlerinin bir sonucudur denebilir. Havacılık ve uzay için tek çare mekatronik midir, hayır bölüm programı uygun ise makina üzerinde seçmeli dersler ile mekatronik mühendisliğine yaklaşabilirsiniz, bilgisayar ve elektronik'den yaklaşmak çok daha zordur.
  • Paylaş
Makine elektrik elektronik açılımından oluşan bir bölüm Mekatronik
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1274 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt