Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mektup Çeşitleri Nelerdir?

Mektuplar 4 grupta sınıflandırılır.
  1. Özel mektuplar: Yakın çevredeki insanlara yazılan mektup çeşididir. Özel mektupta da uyulması gereken bazı kurallar vardır. Hitap cümlesi bulunmalıdır. Mektubun sağ üst köşesine tarih, yanına da yazıldığı yerin adı konmalıdır. Mektubun sağ alt köşesine ad-soyad yazılmalı ve imza atılmalıdır, sol alt köşesine adres yazılmalıdır.
  2. Edebi mektuplar: Yazarlar içerikleri ve ifade şekilleri ile özel mektuplar içinde ayrı yer tutar ve ayrı şekilde ele alınırlar. Edebi mektuplarda mektubun yazıldığı dönemin edebiyat ve düşünce olayları yer alır. Yazar, karşısındakine öğüt verir, yol gösterir.
  3. Resmî ve İş Mektupları: Resmi mektuplar; devlet kurumlarının aralarında veya kişilerle devlet kurumları arasında yazılan mektuplardır. Bu tür mektuplarda anlatım ciddi ve saygılıdır. Konu dışındaki bilgi ve istekler yer almaz. Mektubun genel kurallarının yanında mektubun sonu, alt makama yazılıyorsa "... Rica ederim. ", üst makama yazılıyorsa "... Arz ederim. " şeklinde biter. İş mektupları; özel kurumların arasında veya kişilerle kurumlar arasında yapılan mektup yazışmasına iş mektubu denir. Bu mektup türünde açıklayıcı anlatım kullanılır.
  4. Açık Mektup: Açık mektuplarda sadece yazanı değil geniş kitleleri ilgilendiren önemli konular ele alınır. Her hangi bir düşünceyi, görüşü açıklamak, bir tezi savunmak için bir devlet yetkilisine ya da halka hitaben, bir kişi ya da kurum tarafından yazılan, gazete, dergi aracılığı ile yayımlanan mektuplardır.
  • Paylaş
Mektup Çeşitleri

- Özel Mektuplar
- İş Mektupları
- Resmi Mektuplar
- Edebi ve Felsefi Mektuplar
- Açık Mektuplar 'dır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

286 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt