Bilmek istediğin her şeye ulaş

Melek, Seri A ve Seri B yatırım raundları arasındaki farklar nelerdir?

Başlangıç/Çekirdek/Melek Yatırımı
Melek yatırımcılar ve başlangıç seviyesi yatırımcıları içindir ve genelde 1 milyon dolar altı ve 50 bin dolar üzeridir.

Bu aşamada yatırım alabilmek için iyi bir ekip, ve fikir ile alakalı, ilgi çekici bir pazara sahip olmak gerekir. Şirketin, alınan yatırım ile ürünü geliştirebileceklerini göstermeleri ve fikirlerini açıkça ve temiz bir şekilde ortaya koyabiliyor olmaları gerekir.

Bu aşamada iş planından ziyade şirketin geleceği ve ürünü konumlandırma üzerine bazı çalışmaları ve öngörülerü bulunmalıdır. Bir iş modeli taslağı da faydalı olacaktır. Bu aşamada size yatırım yapanlar -bu işte iyi iseler- şirketin direkt gelir üretmesinden ziyade, modelinizin, ürününüzü kullanan müşterilerdeki etkisinin sürdürülebilir olup olmamasına dikkat ederler daha çok.

Çekirdek yatırımın amacı şirketin kendi niş marketine uyan ürünü oluşturması sürecine yardımcı olmaktır. Kesin üründen ziyade kesin market/ürün uyumu hedeflenir. Girişimcinin hedef müşterilerin isteğini yakalayıp ürünü buna uygun hale getiren iterasyonel yaklaşımı önemlidir. Sürekli değişiklikler yapılabileceği gibi belki bir pivot ile sonuca gidilebilir. Pazarda ürünün hangi hali ile ilerleyebileceği belirlendikten sonra yeni tur yatırım için yeşil ışık yakılır.


Seri A

Bu seviyede şirket, gereken iş paketlerini isterse dış kaynaklı olarak da planlayabilir artık (outsource edebilir), yatırım bir internet işine yapılıyorsa, ürünün daha geniş kitlelere ulaşması için gereken altyapı miktarları da bu yatırım kalemi içerisine dahil edilecektir (hosting, cloud, vs..). Seri A yatırımları genellikle, 500.000 dolardan birkaç milyon dolara kadar çıkan bir aralıkta gerçekleşir. Bu aşamadaki bir yatırımın amacı, mevcut ürün, takıım ve pazarı alıp küçük oynamalar ile genişletilebilir ve daha büyük kitlelerin kullanabileceği hale getirmektir. Bu aşama yeni eleman alımlarını, ürün fiyatlandırma süreçlerini ve ana ürünün iş modelinin eksik parçalarının tamamlanması için gereken son değişikliklerin gerçekleştirilmesini kapsar.


Seri A sonunda beklenen şey, kendi kendini idame ettirebilen başarılı ve karlı bir iş yaratılabilmesidir. Bu noktadan itibaren fikrin kurucuları/sahipleri organik olarak büyüyen şirketlerinin büyümesini bekleyebilirler ya da daha hızlı büyümesi için yeni bir yatırım turuna çıkarlar. Bu da Seri B yatırımdır.

Seri B

Seri B, şirketler için taze süper benzindir. 5 milyon ve üzerindeki herhangi bir rakam olabilir. Bu tur yatırımın amacı şirketi büyükler ligine sokmaktır.


Bu aşamada artık, takım işini çok iyi yapmıştır, ürün pazar uyumu en üst seviyededir. Seri B yatırımları riskin düşük olduğu ama çalışan ve işe yarayan bir sistemi olabildiğince hızlı büyütme aşamasında gelir.


Bu seviye artık şirketin Ar-Ge, vb. çalışmalardan çok iş geliştirmeye yöneldiği ve hatta gerektiğinde fikir sahiplerinin şirket yönetiminde dahi daha profesyonel kişilere işi devredebildiği aşamadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1001 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt