Bilmek istediğin her şeye ulaş

Melih Gökçek'in Twitter'da 500'ün üzerinde kişiye dava açması hakkında ne düşünüyorsunuz? Davalarının hukuki dayanakları nelerdir ve yerinde midir?

Sosyal medya ve internet yoluyla işlenen suçlar konusunda yasal boşluklar var.

Ne suçtur, ne değildir, ne özel hayattır, ne basın yayın yoluyla işlenmiş suçlar kapsamındadır?

Bunların bu işten anlayan modern çağın ruhunu da yakalayan sağlam hukukçularca ele alınması ve en başta önleyici tedbirler noktasında boşluk bırakmadan sistemlerin tasarlanması gerekiyor.

15 yaşında lise öğrencisi ile 50 yaşında siyasetçi aynı ortamda bulunur da kimin eli kimin cebinde belli olmazsa, bunların yaşanması kadar doğal bir şey olamaz.

Efenim IP'si tespit edildi, ceza aldı, artık bu işler düzelir böylelikle yaklaşımı çok doğru değil. Oto kontrol çok önemli ama önleme de çok önemli. IP'sini saklar, başka gölge site üzerinden yapar, teknolojik bir çare bulunur en sonunda iz kaybettiren. Ya da adamlar toplu hareket eder, bir milyon kişi aynı anda hakaret eder, bütün sistemi alaşağı eder filan.

Karambol var, provokatörler de var, devletler henüz tedbir alma noktasında beklemedeler, izliyorlar, belki de sanal paradigmanın da değişmesi gerekiyor, yani biri küfür ettiyse sanaldan, bunu gerçekte olduğu gibi algılamadan, ben de senin deyip kapatmak şeklinde bir değerler yargısı gelişebilir.

Karışık ve henüz çözülemeyen bir alan, bilmem ne lisesindeki çocuğa köstürebilirsin, ya Avustralya'da, Tayland'da ise eleman, ana avrat girişiyorsa...ee yapacak bir şey yok o zaman mı?

Demirden korkan trene binmez :)
  • Paylaş
melihgokcekbanadavaactimi.com
zaytung.com/sondakikadetay.asp?newsid=204028

İşi o kadar çığırından çıkarmış ki Gökçek gerçekten kendini küçük düşürmüş ve burada alay konusu olmuş. Şimdi ben de buradan yazıyorum görse belki dava açacaktır :) Şahsıma göre eğer sözü hazmedemeyecekseniz söylemeyeceksiniz de. Eğer hazmedemeyecekseniz kullanmayacaksınız. Tabiri caizse de "hukuki dayanağını yemişim" demek yanlış olmaz herhalde. Gerçekten çocukça ve bir büyükşehir başkanına yakışmayan hareketler.

Melih GökçekMelih GökçekMelih Gökçektimeturk.com/tr/2013/06/13/melih-gokcek-hepiniz-goreceksiniz...
  • Paylaş
Melih Gökçek'in kişisel fikridir ve anayasal hakkıdır. Küfür hakaret varsa bu 500 ün içinde ceza da almalıdır. Ancak Melih Gökçek o kadar çok malzeme veriyor ki insanlara bu davalar geri tepip toplumu tahkir ve tahrik etmekten davalar açılırsa buna da hiç şaşırmamak gerekir. Hele ki topluca hareket etme bilincinin oldukça yüksek olduğu şu günlerde. Malum belediye başkanlarının dokunulmazlığı yok vekiller gibi. Herkes dilediği konuda adli makamlara başvurabilir.
  • Paylaş
Melih Gökçek, bu davaları hakaret suçuna yönelik açmaktadır.

Buna göre TCK. m. 125.:
"Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir." belirtmiştir.

Buna binayen gördüğüm çoğu tweet hakaret suçunun unsurlarını içermemektedir ve dava açılabilse bile kaybedilecektir. Ayrıca şunu da söyleyeyim; Twitter'ın merkezi yurt dışındadır ve Türkiye'ye insanların IP'lerini vermediklerini açıklamışlardır. Yani orada sizin fotoğrafınız dahi olsa, kullanmadığınızı, başkası tarafından kullanıldığını beyan etmeniz halinde, onları sizin yazmadığınızın kanıtı zorlaşacaktır. Tabi araştırma dahilinde siz olduğunuz da bulunabilir, yani suç unsurları varsa ceza alabilirsiniz. Ancak birçok gönderide dediğim gibi unsur oluşmamıştır.
  • Paylaş
Topluma mal olmuş; ve şahsi davranışları ile de kendini zaten bu kadar yukarıda ve mühim gören bir kimsenin, vatandaşlara alelade davalar açması doğru durmuyor. Hatta, bir Yargıtay kararında da topluma mal olmuş kimselerin kişiliği koruyan davalar anlamında, saldırılara karşı daha duyarsız olması gerektiğinin vurgulandığını hatırlıyorum. Bu bakışla, bu davaların yersiz ve ölçüsüz olduğunu savunmamak elde değil.
  • Paylaş
Koltuğunu arkasına almış ahkam kesiyor
  • Paylaş
Adam artık devreleri yakmış büyükşehiri nasıl yönetebiliyor hala inanamıyorum,
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1431 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt